nissan testuje autonomní vozy na evropských silnicích | Trendy | autoweek.cz

Nissan testuje autonomní vozy na evropských silnicích

Nissan testuje autonomní vozy na evropských silnicích

06.03.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Nissan na jihu Londýna předvedl testování prototypů, které představují novou generaci autonomního řízení v reálném prostředí.
Nissan poprvé předvedl nejnovější technologii autonomního řízení na veřejných silnicích v Evropě. Automobilka již podobné testy uskutečnila na veřejných komunikacích v Japonsku a Spojených státech. Cílem je vyvíjet snadno použitelnou technologii autonomního řízení v reálných podmínkách.
 
Účastníci testování na sedadlech spolujezdce a zadních sedadlech měli možnost seznámit se s technologií, která zahrnuje mimo jiné radar v pásmu milimetrových vln, laserové skenery, kamery, vysokorychlostní počítačové čipy a specializované uživatelské rozhraní HMI (Human Machine Interface). Jakmile je do navigačního systému zadána destinace, umožňují všechny tyto prvky vozidlu autonomní pohyb po dálnici i ve městě.
 
Takao Asami, vrchní viceprezident pro výzkum a pokročilá konstrukční řešení značky Nissan, uvedl: „Inovace a důmyslná řešení tvoří podstatu značky Nissan a jejích zaměstnanců. Tento test budoucí technologie autonomního řízení Nissan v náročných podmínkách londýnských ulic je důkazem našeho závazku přinést inteligentní mobilitu Nissan našim zákazníkům.“
 
Londýnský test přichází krátce po oznámení, že vylepšený model Qashqai a nový Nissan Leaf, které se již brzy objeví na trhu, budou mít integrovanou technologii autonomního řízení ProPilot. Ta jim umožní autonomní jízdu v jednom pruhu na rychlostních komunikacích. V loňském roce uvedl Nissan na trh v Japonsku model Serena, který byl systémem ProPilot vybaven jako první.
 
Nissan plánuje uvedení této technologie na trhy v USA a v Číně. Na rok 2018 je naplánováno uvedení technologie autonomního řízení ve více pruzích, která bude na dálnici umožňovat automatickou změnu jízdního pruhu. V roce 2020 by měl být představen systém poskytující autonomní řízení v ulicích města a na dopravních křižovatkách.
 
Inteligentní mobilita Nissan
Inteligentní mobilita Nissan představuje plán, který jí má pomoci dosáhnout nulových emisí a nulového počtu smrtelných nehod. Inteligentní mobilita Nissan zahrnuje tři klíčové oblasti inovace:
 
Technologie Nissan Intelligent Driving dodává posádce vozu pocit větší jistoty díky vyšší úrovni bezpečnosti, ovladatelnosti i pohodlí. Vozy Nissan už jsou prvky pro autonomní jízdu vybaveny. Doplňují je bezpečnostní funkce jako inteligentní panoramatický kamerový parkovací systém a upozornění na vybočení z jízdního pruhu. Model Serena je prvním masově vyráběným vozem vybaveným technologií ProPilot. Nissan plánuje tuto technologii integrovat do dalších modelů prodávaných v Evropě, Japonsku, Číně a Spojených státech. Do roku 2020 uvede Aliance Renault-Nissan na trh 10 takových modelů.
 
Technologie Nissan Intelligent Power pomáhá snižovat emise i spotřebu paliva. Nissan využívá k dosažení mobility s nulovými emisemi komplexní přístup - chce vyvíjet účinnější spalovací motory a integrovat více pokročilých technologií do elektromobilů. Kromě 100% elektrických vozidel to jsou technologie inspirované elektromobily jako e-Power (sériové hybridy) a vozy s palivovými články.
 
Technologie Nissan Intelligent Integration umožňuje vozidlům Nissan komunikovat s lidmi, ostatními vozy či s dopravní infrastrukturou. Takový přístup může v budoucnu vést k ovládání vozidel na dálku, omezení dopravních zácp, efektivnějšímu sdílení vozidel a k lepšímu hospodaření s energií.
 
  • Nissan testuje autonomní vozy na evropských silnicích
  • Nissan testuje autonomní vozy na evropských silnicích
  • Nissan testuje autonomní vozy na evropských silnicích
  • Nissan testuje autonomní vozy na evropských silnicích