nová generace motorů honda | Trendy | autoweek.cz

Nová generace motorů Honda

Nová generace motorů Honda

27.12.2011 | Rybecký Vladimír | Trendy

Honda na autosalonu v Tokiu představila první turbodiesel z nové generace motorů nazvané Earth Dreams Technology.

President a generální ředitel společnosti Honda Motor Takanobu Ito na autosalonu v Tokiu oznámil, že společnost Honda vyvinula novou generaci motorů nazývanou Earth Dreams Technology. Motory z této nové řady se mají vyznačovat vynikajícími výkonnostními parametry a hospodárností. Budou postupně zaváděny do všech modelových řad značky Honda. Pro evropský trh potvrzen nový vznětový motor 1,6 l.

Kromě mimořádných parametrů motorů Earth Dreams Technology z hlediska ekologie konstruktéři značky Honda usilují o to, aby se motory této řady do tří let staly nejúspornějšími jednotkami ve všech kategoriích. Pod označením Earth Dreams Technology bude během následujících tří let postupně zaváděna technologie elektronicky řízeného proměnlivého ovládání časování a zdvihu ventilů VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control System). Cílem Hondy je dosažení redukce hmotnosti motorů o 15 % při zvýšení účinnosti využití paliva o 10 %, a to u všech motorů od 0,6 po 3,5 l. Například současný motor 2,2 l bude nahrazen motorem 1,6 l přeplňovaným turbodmychadlem, který bude mít o 15 % menší třecí ztráty a bude produkovat o 15 % méně CO2. Současně s tím bude zaváděna modernizovaná převodovka s plynulou změnou převodového poměru CVT souběžně se zaváděním technologie idle-stop (tj. vypínání motoru při chodu na prázdno).

Prvním zástupcem této série na evropském trhu bude nově vyvinutý turbodiesel 1,6 l. Tento nový menší vznětový motor byl navržen speciálně pro evropské trhy. Poprvé se představí na konci roku 2012 v modelové řadě Civic. Oproti všem ostatním motorům této velikosti bude lehčí a vzhledem k úrovni emisí CO2 pod 100 g/km při výkonu 88 kW (120 k) při 4000/min bude představovat v dané třídě špičku pokud jde o rovnováhu mezi spotřebou paliva a výkonem. Přitom největší točivý moment 300 N.m při 2000/min je zárukou prvotřídní dynamiky všech vozů, které budou tímto motorem vybaveny.

Honda přichází s programem Earth Dreams Technology s cílem do tří let radikálně redukovat emise CO2 u svých vozů a do roku 20120 dosáhnout jejich snížení o 30 %.

Na celém projektu je překvapující volba jména. Honda se dostala mezi nejpokrokovější značky s ohledem na vývoj motorů od svého vstupu do F1 v 60. letech. Poslední dva roky, tedy 2007 a 2008, které byly vůbec nejhorší v historii působení Hondy ve F1, nesly její monoposty namísto jmen sponzorů heslo My Earth Dreams...