nový pojem: i-sapping | Trendy | autoweek.cz

Nový pojem: i-sapping

Nový pojem: i-sapping

23.03.2015 | Rybecký Vladimír | Trendy

Nové elektronické vymoženosti přinášejí i nové problémy. Satelitní navigace a chytré telefony totiž zvláště v zimě dokáží způsobit vybití akumulátorů. Pro tyto případy už se začal používat termín i-sapping.
Letošní zima u nás nebyla moc studená, takže problémy s autobateriemi byly spíš výjimkou. Ale i když zima pozvolna odchází, je dobře mít na paměti riziko, které pro baterii v autě stále hrozí. Průzkum největší automobilové sítě autoservisů ve Velké Británii Kwik Fit totiž poukazuje na rostoucí počet případů vybití autobaterie způsobených nabíjením různých zařízení v automobilu.
 
Plných 62 % britských řidičů nabíjí svá elektronická zařízení v autě. Mezi zařízeními, která z autobaterie odeberou nejvíce energie, patří satelitní navigace, chytré telefony a tablety. Pro tyto případy se začal používat termín i-sapping (vysátí).
 
Kwik Fit varuje, že při nízkých teplotách jsou problémy s akumulátory stále častější příčinou poruch a problémů se startováním. Používání vozidla k nabíjení zařízení totiž odčerpává velké množství energie z akumulátoru a ta pak neposkytuje dostatečný proud potřebný k nastartování během chladných dní.
 
Ředitel pro komunikaci firmy Kwik Fit Roger Griggs řekl: „Mnoho motoristů si neuvědomuje, jaké následky pro akumulátory mají zařízení zapojená do našich automobilů. Satelitní navigace, tablety a další věcičky, které nám mají zpříjemnit život, mohou mít v konečném důsledku opačný dopad, neboť zkrátí životnost i zcela nového akumulátoru a způsobí, že uvízneme v automobilu, který nedokážeme nastartovat.“
 
Griggs pokračoval: „V naší firmě sledujeme nárůst počtu vozidel, která volají o pomoc při problému s akumulátorem. Zákazníci jsou tím obvykle překvapeni. Kromě toho každá pátá autobaterie je starší pěti let, což obvykle bývá bod obratu v její životnosti, kdy se začínají projevovat závažnější problémy.“