nový ukazatel směru pro audi a8 | Trendy | autoweek.cz

Nový ukazatel směru pro Audi A8

Nový ukazatel směru pro Audi A8

20.08.2013 | Rybecký Vladimír | Trendy

Inovativní řešení ukazatele směru v rámci světlometu Audi Matrix LED přináší diody LED, které se při blikání rozsvěcují postupně ve směru odbočování.

V novém Audi A8 je ukazatel směru tvořen světelnými prvky, které se rozsvěcují postupně ve směru zamýšleného odbočení. Pro ostatní řidiče bude změna směru vozidla díky tomu snadněji předvídatelná i za nepříznivých podmínek.

Ve zdokonalených světlometech je na každé straně 18 elektroluminiscenčních diod v řadě rozdělené do sedmi bloků. V zadních světlometech je dynamický ukazatel směru tvořen 24 diodami LED v osmi segmentech. Při blikání jsou jednotlivé bloky aktivovány postupně v taktu 20 ms, a to směrem od vnitřního k vnějšímu okraji podle požadovaného směru. Po 150 ms svítí všechny segmenty a po dalších 250 ms září maximální intenzitou. Poté ukazatel směru zhasne a celý proces začíná úplně od začátku.

Světlomety Audi Matrix LED lze na základě jejich nevšedních schopností označit za průkopnickou inovaci. V každém světlometu vytváří 25 elektroluminiscenčních diod mimořádně variabilní dálkové světlo. Pokud palubní kamera zaznamená jiná vozidla, odcloňují světlomety Audi Matrix LED potenciálně oslňující zóny dálkového světla ztlumováním nebo vypínáním jednotlivých diod.  V ostatních oblastech zůstává velmi intenzivní osvětlení zachováno.

Světlomety Audi Matrix LED nabízejí kromě toho funkci natáčení do zatáček, která je propojená s navigačním systémem, a ve spolupráci s asistentem nočního vidění bodově osvětlují rozpoznané chodce ve tmě, aby řidiče s předstihem upozornily na nebezpečí.

Přepracovaná modelová řada A8 bude poprvé k vidění v září na IAA ve Frankfurtu.