obce využívají dotace na ekologická auta | Trendy | autoweek.cz

Obce využívají dotace na ekologická auta

Obce využívají dotace na ekologická auta

14.02.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Do konce března mohou obce a kraje využít dotace Ministerstva životního prostředí (MŽP) na auta s ekologickým pohonem. O dotaci zatím požádaly téměř dvě desítky obcí. Podle průzkumu MŽP mají obce největší zájem o úsporná elektrická auta a plug-in hybridní vozy.
Na podporu aut s ekologickým pohonem je v dotačním programu MŽP pro obce a kraje vyhrazeno celkem 100 milionů Kč. Obecní a krajské úřady mohou na nákup elektromobilu získat dotaci ve výši až 220 000 Kč. Pro automobily na zkapalněný zemní plyn lze pak získat příspěvek 50 000 Kč. Cílem dotačního programu je nejen více zpřístupnit vozy s touto technologií i menším obecním samosprávám, ale také rozhýbat v Česku poptávku po alternativních a ekologických pohonech aut.
 
Státní fond životního prostředí, který má administraci dotací na starosti, již registruje první žádosti. „Program jsme vypsali v polovině listopadu a zatím evidujeme 18 žádostí o dotaci. Největší zájem je aktuálně o elektromobily. Nápor žádostí však očekáváme až těsně před ukončením výzvy, která končí posledním březnem. Obce i kraje totiž musejí své žádosti schválit nejprve přes zastupitelstva,“ uvedla Petra Roubíčková, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR.
 
Cílem dotací je mezi úřady více rozšířit ekologickou a úspornou technologii dopravy a snížit cenový rozdíl mezi elektromobilem a běžnými vozy na benzín či naftu.
 
Největší zájem je o elektromobily, CNG je hned v závěsu
Podle průzkumu, který MŽP realizovalo v době příprav dotačního programu, mají obecní a krajská zastupitelstva největší zájem o elektromobily a plug-in hybridy. Ty by rádo provozovalo 57 % dotázaných úřadů. Auto na stlačený zemní plyn (CNG) pak preferuje zbylých 47 % respondentů.
 
O dotacích pro fyzické osoby se teprve jedná
Poznatky z dotačního programu pro obce a kraje chce ministerstvo využít pro případné dotace na elektromobily pro fyzické osoby.
 
„Zhodnocení zkušeností s novou výzvou nám přinese cenné poznatky pro budoucí možné rozšíření podobné dotační podpory pro další skupiny žadatelů, například pro fyzické osoby. Kdy to bude, bude záležet na vyhodnocení výsledků aktuální výzvy i na komplexní analýze, která vznikne do konce září 2017,“ uvedla k dotacím na elektromobily pro občany Petra Roubíčková.
 
Podle TZ e.on/Lesensky.cz