orlen se otvírá e-dobíjení | Trendy | autoweek.cz

Orlen se otvírá e-dobíjení

Orlen se otvírá e-dobíjení

22.07.2015 | | Trendy

Na čerpacích stanicích s označením star se v Německu objeví expresní dobíjecí stanice pro elektromobily. Podobná zařízení budou do konce tohoto roku nainstalována rovněž na čerpacích stanicích skupiny Orlen v Polsku a v České republice u čerpacích stanic Benzina.
Výstavbu dobíjecích stanic u čerpadel sítě společnosti Orlen možnila spolupráce společnosti PKN Orlen se společností Tesla Motors, americkým výrobcem elektromobilů a špičkou v oblasti technologií na rychlé dobíjení.
 
Do konce srpna 2015 budou uvedeny do provozu první dobíjecí stanice na čerpacích stanicích Orlen s označením star v Německu. Stanice v Grimmenu (Mecklenburg-Vorpommern) a Uckerfelde (Brandenburg), které jsou poblíž hranice s Polskem, v současné době společnost Tesla vybavuje nejrychlejšími dobíjecími stanicemi na světě, které lze používat současně až pro čtyři vozidla.
 
Těmito „super“ dobíjecími stanicemi lze automobily Tesla Model S zdarma dobít za necelých 30 minut na dojezd na 270 km, zastávka na 40 minut dobije akumulátor až na 80 % a 75minutová umožní úplné dobití. S plně nabitým akumulátorem ujede automobil Tesla Model S 460 km.
 
Pro otevření pilotních dobíjecích stanic v Polsku a v České republice se provádějí analýzy. Konečné rozhodnutí bude vydáno do konce tohoto roku.
 
Ve světě dosahuje prodej elektrických vozidel přibližně 300 000 kusů za rok a světová síť dobíjecích stanic zahrnuje již téměř 100 000 stanic, včetně 22 000 stanic v Evropě. Podle některých odborníků se očekává, že celosvětově bude roční prodej v tomto segmentu do roku 2020 dosahovat 7 milionů kusů (10 % z celkového prodeje osobních automobilů) a síť dobíjecích stanic se rozroste na několik milionů.
 
„Mnoho let jsme pečlivě sledovali nejnovější trendy a vyvíjeli inovační obchodní segmenty. Výroba bezemisních a nízkoemisních vozidel je bezpochyby trend, který se v globálním automobilovém průmyslu prosazuje čím dál víc. Naše partnerství se společností Tesla, předním výrobcem elektromobilů, je způsob, kterým se přizpůsobujeme změnám, které jsou před námi. Nejenže se jedná o další krok při zajišťování naší konkurenční výhody, ale i o přátelské gesto vůči našim zákazníkům, kteří si cení alternativních mobilních řešení, která chrání přírodní zdroje,“ řekl Marek Podstawa, člen představenstva společnosti PKN Orlen zodpovědný za obchod.