papež františek dostal vodíkový papamobil | Trendy | autoweek.cz

Papež František dostal vodíkový papamobil

Papež František dostal vodíkový papamobil

14.10.2020 | | Trendy

Papež František jde s dobou. Bude totiž jezdit s využitím nejmodernějšího, zcela bezemisního pohonu - s palivovými články na vodík. Převzal dar od Japonské konference katolických biskupů v podobě Toyoty Mirai, navržené speciálně pro potřeby mobility svatého otce.
Speciální vodíkový papamobil Toyota Mirai je dlouhý 5,1 m a jeho výška včetně střechy činí 2,7 m aby mohl papež pohodlně stát a být vidět zvenčí. Jde o upravenou verzi prvního sériově vyráběného vozu na světě poháněného palivovými články na vodík Toyoty Mirai. Vůz pohání systém vodíkových palivových článků zajišťujících dojezd 500 km, přičemž jediné emise je čistá vodní pára.
 
Papež František se upřímně zajímá o záležitosti globálního životního prostředí, o čemž svědčí i jeho encyklika „Laudato si“ z roku 2015. V ní se papež odvolává na potřebu chránit Zemi a vše, co nás obklopuje, změnit náš životní styl a uchovat náš společný domov. Plně v souladu s touto vizí vznikla i Toyota Mirai.
 
Papamobil je jedním z dvojice modelů Mirai speciálně vyrobených Toyotou a věnovaných Japonské konferenci katolických biskupů při příležitosti papežské návštěvy Japonska v listopadu loňského roku.
 
Slavnostního předání poblíž papežovy rezidence ve Vatikánu se minulý týden zúčastnil otec Domenico Makoto Wada, reprezentující Japonskou konferenci katolických biskupů, společně s Jeho excelencí Seidžim Okadou, velvyslancem Japonska při Svatém stolci. Automobilku Toyota reprezentovala šestičlenná delegace v čele s viceprezidentem společnosti Toyota Motor Europe Miguelem Fonsecou a generálním ředitelem firmy Toyota Motor Italia Maurem Carucciem.