první „jaderná“ rychlodobíjecí stanice v čr | Trendy | autoweek.cz

První „jaderná“ rychlodobíjecí stanice v ČR

První „jaderná“ rychlodobíjecí stanice v ČR

23.12.2019 | | Trendy

U jaderné elektrárny Dukovany byla uvedena do provozu rychlodobíjecí stanice pro elektromobily s výkonem až 50 kW.
První veřejná rychlodobíjecí stanice pro elektromobily v České republice, která je napájena výhradně z produkce bezemisního jaderného zdroje, nově funguje na parkovišti před Jadernou elektrárnou Dukovany. Zapojení v rámci vlastní spotřeby elektřiny v elektrárně stoprocentně garantuje, že dobitý elektromobil se ani zprostředkovaně nepodílí na emisích skleníkových plynů a nezatěžuje tak planetu.
 
Stojan ABB v Dukovanech je vybaven konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS pro dobíjení stejnosměrným proudem s výkonem až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také nabíjení střídavým proudem s dvojicí standardních konektorů Mennekes, který umožňuje využít výkon až do 22 kW.
 
Historicky první dobíjecí stanicí v Dukovanech byla stanice pro normální dobíjení, která před budovou Infocentra funguje od roku 2013. Celkově u dukovanské elektrárny fungují tři veřejné dobíjecí stanice ČEZ. Skupina ČEZ v Kraji Vysočina momentálně provozuje šest veřejných dobíjecích stanic a v sousedním Jihomoravském kraji 15 stanic.
 
„Elektromobily se rychle stávají regulérní součástí provozu jak v českých městech, tak i na silnicích mezi nimi. Úkolem nás jako energetické společnosti je podporovat tento trend především včasnou výstavbou spolehlivé rychlodobíjecí infrastruktury. Jsme rádi, že řidičům elektrických aut můžeme u nás v Dukovanech nabídnout možnost rychlého dobití, navíc přímo z bezemisního jaderného zdroje. Kvalitní zázemí po dobu dobíjení pak zákazníci najdou v Infocentru naší elektrárny,“ uvedl ředitel JE Dukovany Miloš Štěpanovský.