první otevřená datová sada z kamer typu rybí oko | Trendy | autoweek.cz

První otevřená datová sada z kamer typu rybí oko

První otevřená datová sada z kamer typu rybí oko

07.12.2021 | | Trendy

Valeo představilo první otevřenou datovou sadu z kamer s prostorovým snímáním typu rybí oko, jejímž cílem je posunout autonomní řízení na vyšší úroveň.
Dodavatel asistenčních systémů pro řidiče ADAS skupina Valeo předvedl vůbec první otevřenou datovou sadu s nahrávkami z automobilových kamer typu rybí oko WoodScape. Cílem tohoto kroku je posunout výzkum počítačového vidění pro autonomní řízení a automatické parkování na vyšší úroveň.
 
„S WoodScape bychom rádi povzbudili výzkumnou komunitu, aby vyvinula algoritmy počítačového vidění pro kamery typu rybí oko určené pro scénáře automatizace vozidel v nízkých i vysokých rychlostech,“ prohlásil ředitel divize Comfort & Driving Assistance Systems Marc Vrecko.
 
WoodScape obsahuje více než 10 000 snímků pořízených několika testovacími vozidly Valeo po celé Evropě pomocí čtyř kamer s prostorovým snímáním (surround view) a anotaci pro různé úkoly počítačového vidění, jako jsou sémantická segmentace, odhad hloubky, detekce 2D objektů, rekonstrukce trajektorie auta z vizuálních dat, segmentace pohybu, detekce znečištění nebo ucelené zpracování příkazů řízení (end-to-end driving).
 
Zatímco datové sady z úzkosměrových čelních kamer jsou běžně k dispozici, rozsáhlé datové sady, pořízené prostorovými kamerami typu rybí oko, veřejně přístupné nejsou. Většina veřejných datových souborů pro automobilový průmysl navíc omezuje výzkum na tři nebo čtyři úkoly.
 
Jedním z největších problémů výzkumu autonomního řízení je získání dostatečně relevantních dat, jež byla důkladně označena a anotována lidmi. Ta umožní senzorům a kamerám klasifikovat všechny objekty obklopující vozidlo. WoodScape by měl pomoci tuto výzvu vyřešit.
 
Valeo vyvinulo nejkomplexnější portfolio senzorů v automobilovém průmyslu, které zahrnuje ultrazvukové senzory, radary, kamery a také první a jediný sériově vyráběný LiDAR, který splňuje automobilové standardy a jenž může být namontován i do již vyrobených vozidel. Valeo vyrábí kamery typu rybí oko umožňující 360° vnímání, které je klíčové pro automatizovanou jízdu.

  • První otevřená datová sada z kamer typu rybí oko
  • První otevřená datová sada z kamer typu rybí oko
  • První otevřená datová sada z kamer typu rybí oko
  • První otevřená datová sada z kamer typu rybí oko