řízení výkonu elektromotoru chytrým telefonem | Trendy | autoweek.cz

Řízení výkonu elektromotoru chytrým telefonem

Řízení výkonu elektromotoru chytrým telefonem

27.04.2019 | Rybecký Vladimír | Trendy

Kia plánuje v budoucích modelech značky zavést technologii s níž může řidič prostřednictvím svého chytrého telefonu uzpůsobovat sedm klíčových výkonových parametrů.

Automobilka Kia oznámila dokončení vývoje technologie nastavování výkonových parametrů na základě spárování chytrého telefonu s elektromobilem, umožňující uživatelům přizpůsobovat klíčové funkce prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Řidič může pomocí uvedené technologie uzpůsobovat sedm výkonnostních parametrů: nejvyšší točivý moment elektromotoru, funkce zapalování, zrychlování a zpomalování, intenzitu rekuperačního brzdění, maximální rychlostní omezení, odezvu a využití energie pro soustavu klimatizace.
 
Nová technologie řidičům umožní stáhnout si svůj profil ze serveru a následně svá uživatelská nastavení použít v libovolném elektromobilu, za jehož volant se chystají usednout. Aplikace též nabízí optimalizovaná nastavení pro zadaný cíl na základě analýzy zbývající vzdálenosti a požadavků na spotřebu energie. Rovněž dokáže nabídnout dynamičtější odezvu s doporučenými nastaveními výkonu přímo na míru.
 
Uživatelé mohou svá nastavení sdílet online a též si vyzkoušet specifická nastavení jiných uživatelů. Zákazníci dále mohou aplikovat nastavení doporučená automobilkou v závislosti na stavu cest.
 
K zabezpečení uživatelských nastavení během jejich odesílání a sdílení na serveru bude automobilka Kia využívat technologii blockchainu. Při odesílání a sdílení vlastních nastavení tak systém šifruje klíčové výkonnostní parametry v síti blockchainu tak, že vytváří nové bloky dat a ukládá je do distribuovaného datového úložiště. Tím zamezuje neoprávněné manipulaci s daty.