land rover vyvíjí „průhledný“ přívěs | Aktuality | autoweek.cz

Land Rover vyvíjí „průhledný“ přívěs

Land Rover vyvíjí „průhledný“ přívěs

07.10.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Inženýři značky Land Rover vyvíjejí inovativní kamerový systém, který umožní vidět „skrz“ tažený přívěs nebo karavan. Tento systém odstraní mrtvé úhly, které vznikají při tažení přívěsu. Předjíždění bude bezpečnější a lepší výhled napomůže při manévrování.
Značka Land Rover vyvíjí koncept systému „průhledného“ přívěsu, který odstraní veškeré mrtvé úhly, které vznikají při jeho tažení. Tento průhled má řidiči pomoci jasně vidět vozidla přijíždějící zezadu a pomoci mu s výhledem z vozu při manévrování.
 
Na Range Rover nainstalovaný prototyp systému Transparent Trailer kombinuje videosignál, přenášené ze standardní couvací kamery, a video z bezdrátové digitální kamery umístěné na zádi karavanu nebo přívěsu. Obrazy z obou kamer jsou následně spojeny a vytvářejí dojem, že přívěs za vozem je průhledný.
 
Když je přívěs připojen k tažnému vozu, obraz se automaticky objeví ve zpětném zrcátku. Při couvání může řidič sledovat obraz z kamery umístěné na zadní straně karavanu nebo přívěsu také na displeji multimediálního systému i s naváděcími liniemi, které napomáhají při couvání.
 
Cargo Sense je prototyp systému pro sledování nákladu uvnitř vozu. Je navržen tak, aby optimalizoval rozložení nákladu s ohledem na bezpečnější tažení. Tento prototyp kombinuje kameru uvnitř přívěsu a tlakové senzory v podlaze, oboje bezdrátově spojené s tažným vozem. Tlakové senzory pomáhají řidičům rovnoměrně rozložit naložené věci a upozorní je, pokud se jejich náklad začne během cesty v přívěsu neočekávaně nebo neobvykle pohybovat. 
 
Systém dokáže vyslat na přístrojovou desku řidiči upozornění, že je s nákladem nebo koněm něco v nepořádku ještě dříve, než se situace vyostří. Záběr z kamery umístěné v přívěsu je pak možné zobrazit ve voze na displeji multimediálního systému. Pokud je vůz v pohybu, může spolujezdec vidět záběry díky funkci duální obrazovky. Pokud vůz stojí, může řidič sledovat záběry z kamery umístěné v přívěsu a vyhodnotit tak situaci z bezpečí svého sedadla ve voze.
 
Díky aplikaci Cargo Sense lze na dálku monitorovat stav přívěsu a nákladu prostřednictvím chytrého telefonu, i když je řidič od přívěsu vzdálen. Pokud si např. majitel koně před soutěží prochází parkur, může jej systém automaticky prostřednictvím SMS upozornit, že teplota uvnitř přívěsu překračuje bezpečnou hranici nebo že je s přívěsem manipulováno atd.
  • Land Rover vyvíjí „průhledný“ přívěs
  • Land Rover vyvíjí „průhledný“ přívěs
  • Land Rover vyvíjí „průhledný“ přívěs
  • Land Rover vyvíjí „průhledný“ přívěs
  • Land Rover vyvíjí „průhledný“ přívěs