rok rychlonabíjecí stanice ve vystrkově | Trendy | autoweek.cz

Rok rychlonabíjecí stanice ve Vystrkově

Rok rychlonabíjecí stanice ve Vystrkově

26.06.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Už rok si mohou řidiči elektromobilů na 90. kilometru dálnice D1 nabít své vozidlo. Loni v červnu E.on ve Vystrkově u Humpolce otevřel největší nabíjecí stanice, která je jako zatím jediná v Česku vybavena stojany Tesla Supercharger.
Nabíjecí stanice E.on u Vystrkova je první českou nabíjecí stanicí typu Tesla Supercharger a zároveň se pyšní jedinečným designem. Rychlonabíjecí stanice na dálnici D1, spojující Brno s Prahou je od začátku provozu vytížená. Protože stojany umožňují rychlé nabíjení, v průměru zde řidiči stojí přibližně 30 minut a za tuto dobu baterii nabijí na 80 %. Celkem je zde šest nabíjecích míst Tesla Supercharger. Dalších pět stojanů umožňuje běžné nabíjení klasickou zásuvkou. Vedle elektrického proudu zde mohou řidiči na sousedící čerpací stanici natankovat i stlačený zemní plyn, benzin nebo naftu.
 
S ohledem na rychlost nabíjení a vysoký počet stojanů má stanice ve Vystrkově velkou kapacitu. Za den je schopná odbavit až čtvrtinu všech elektromobilů, které křižují silnice v České republice. Stanice obsluhuje také plug-in hybridní vozy, kombinující spalovací motor a elektrický pohon.
 
„Nejčastěji u stojanů zastavují vozy Nissan Leaf, BMW i3 nebo Tesla. Zhruba 10 % zákazníků je ze zahraničí a těší nás, že jsou z naší stanice nadšení. Do rozvoje elektromobility se chystáme i nadále investovat. Budeme otevírat další nabíjecí místa,“ uvádí Miloslav Fialka, vedoucí oddělení elektromobility společnosti E.on, jež stanici provozuje.
 
„Naše nabíjecí centrum se řadí ke špičkovým stanicím pro elektromobily v Evropě. Řidiči zde mohou díky jedinečné technologii a dvěma trafostanicím nabít svůj elektromobil velmi rychle. Mohou si zde vypít kávu, využít bezplatnou wi-fi nebo si nabít svůj mobilní telefon,“ popisuje výhody Hana Pásková, manažerka výstavby stanice ze společnosti E.on.
 
  • Rok rychlonabíjecí stanice ve Vystrkově
  • Rok rychlonabíjecí stanice ve Vystrkově
  • Rok rychlonabíjecí stanice ve Vystrkově
  • Rok rychlonabíjecí stanice ve Vystrkově