rychlodobíjecí stanice čez obsloužily 36 000 zákazníků | Trendy | autoweek.cz

Rychlodobíjecí stanice ČEZ obsloužily 36 000 zákazníků

Rychlodobíjecí stanice ČEZ obsloužily 36 000 zákazníků

21.02.2018 | Rybecký Vladimír | Trendy

Veřejné rychlodobíjecí stanice ČEZ loni dodaly téměř půl milionu kWh elektřiny, obsloužily 36 000 zákazníků. Nová infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility.

Objem elektřiny spotřebované ve veřejných rychlodobíjecích stanicích Skupiny ČEZ loni meziročně vzrostl téměř čtyřnásobně. Nejvytíženější byly stanice v Praze a Brně.
 
Síť stanic veřejných rychlodobíjecích stanic Skupiny ČEZ v České republice dodala loni do baterií elektromobilů celkem 487 322 kWh elektřiny. Jde o téměř 4násobný nárůst oproti odběru 128 600 kWh v roce 2016.
 
V lokalitách, které díky parametrům výkonných 50 kW stanic umožňují většině elektromobilů dobít 80 % kapacity baterií za cca 20-30 minut, proběhlo celkem 35 902 dobíjecích seancí. Nejvytíženějšími stanicemi se mohou pochlubit pražské lokality Corso Court Karlín (52 171 kWh) a Brumlovka (40 584 kWh), resp. Černovická v Brně (37 868 kWh).
 
Projekt Elektromobilita ČEZ provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v ČR - vedle 41 rychlodobíjecích stanic je k dispozici i 53 stanic normálního dobíjení. Včetně klasických dobíjecích stanic odebrali zákazníci Elektromobility ČEZ v loňském roce 640 426 kWh elektřiny.
 
Elektromobilita Skupiny ČEZ provozuje rychlodobíjecí stanice dodávané společností ABB Česká republika. K jejich standardní výbavě patří DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS, které umožňují proces nabíjení s výkonem až 50 kW. Dále disponují AC nabíjením se zásuvkou vybavenou standardem Mennekes, který zvládne nabíjení s výkonem až do 22 kW.
 
Při využívání celé sítě dobíjecích stanic se uživatel před dobíjením identifikuje zákaznickou RFID kartou. Výstavba veřejných stanic rychlého dobíjení je z části financovaná díky prostředkům z dvojice grantů evropského programu CEF (Connecting Europe Facility), v jehož výzvách ČEZ loni a předloni uspěl. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T.
 
Nově pro elektromobilisty nabízí ČEZ také produkt Elektřina pro dobíjení, který snižuje náklady na provoz elektromobilu a garantuje pro zákazníkovu domácnost odběr zelené elektřiny.