scania dodává autobusy na cng | Trendy | autoweek.cz

Scania dodává autobusy na CNG

Scania dodává autobusy na CNG

03.05.2018 | Rybecký Vladimír | Trendy

Počet CNG autobusů Scania na severní Moravě a Slezsku roste. Scania v posledních měsících předala řadu autobusů Citywide LE a LF na CNG - osm společnosti BORS Břeclav, šest pro ČSAD Havířov a Karviná a dva společnosti Arriva Moravia.
Dopravní obslužnost města Břeclav obohatilo osm autobusů Scania Citywide LF. Jedná se o plně nízkopodlažní, klimatizované a bezbariérové autobusy, které mají řadu nadstandartních prvků výbavy. Jsou uzpůsobeny pro přepravu nevidomých a slabozrakých osob, ale mají také možnost připojení mobilních zařízení k USB portům pro nabíjení na pěti místech a pro cestující je k dispozici také WiFi. Nové autobusy na CNG pro MHD v Břeclavi jsou 12 m dlouhé a na střeše mají instalovány 4 plynové nádrže s celkovým objemem 1280 l. Tato kapacita zajišťuje celkový dojezd autobusu 400 km.
 
„BORS Břeclav byla první, která v České republice začala používat naše modely Scania Interlink pro meziměstskou dopravu. Nyní jsme rádi, že si vybrala také naše modely Citywide určené pro městské aplikace. Naše dlouhodobé partnerství je důkazem kvality vozidel Scania. V srpnu navíc bude do provozu nasazeno dalších šest našich vozidel, takže celkem tak dopravní obslužnost v Břeclavi obohatí 14 Scanií,“ říká obchodní manažer prodeje autobusů Scania Lukáš Martinů. Společnost BORS Břeclav používá k velké spokojenosti vozidla značky Scania už od roku 2009.
 
Už dříve byly v areálu autorizovaného servisu Paskov předány modely Scania Citywide LE a LF pro skupinu dopravců 3ČSAD. Autobusy jsou určeny pro městskou a příměstskou dopravu. Částečně nízkopodlažní model Citywide LE o délce 14,8 m je určen pro provoz na linkách MHD v Havířově. Společně s ním pro tohoto dopravce slouží také dvojice 12 m autobusů Citywide LF.
 
Novinkou na českých silnicích je Citywide LE ve verzi Suburban. Tento 15 m autobus se vyrábí ve Finsku a má svařovanou ocelovou konstrukci (vozy Citywide bez přídomku Suburban mají hliníkovou šroubovanou konstrukci a vyrábějí se v Polsku). První autobusy Citywide LE si skupina 3ČSDA pořídila v roce 2016. Nyní byl vozový park obohacen o dalších šest vozidel pro ČSAD Havířov a Karviná a na příští rok je již potvrzen nákup dalších 11 autobusů - všechny budou opět v provedení CNG.
 
V areálu autorizovaného servisu Scania v Paskově převzali zástupci společnosti Arriva Morava dva autobusy Scania Citywide LE s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) a naftu. Jedná se o první předávku modelové řady Scania Citywide pro tuto společnost. Specifikace byla odladěna pro potřeby Arrivy a obě vozidla navíc obsahují nadstandardní prvky výbavy jako např. Bi-LED světlomety, posuvné otevírání dveří, komfortní sedadlo řidiče, barevný počítač Colour Plus atd. Oba jezdí na příměstské lince spojující Ostravu s hraniční obcí Šilheřovice, která má charakter městského provozu.
 
Scania Citywide LE s pohonem na CNG je 12 m autobus, jehož rám a kostra jsou vyrobeny z hliníkových profilů. Vozidlo pojme 39+2 sedících cestujících, 38 stojících a 1 vozík pro tělesně postižené, celkem 78 cestujících. O pohon se stará řadový pětiválcový motor Scania Euro VI o objemu 9,3 l s výkonem 206 kW a maximálním točivým momentem 1350 N.m.  Převodovka je osmistupňová s automatickým řazením Opticruise, které umožňuje pohonné jednotce pracovat v nižších otáčkách, což přispívá k nižší spotřebě. Nádrže na CNG z kompozitních materiálů mají objem 1280 l (4x 320 l) a jsou umístěny na střeše v přední části vozu a zakrytovány aerodynamickými spoilery.
  • Scania dodává autobusy na CNG
  • Scania dodává autobusy na CNG
  • Scania dodává autobusy na CNG