autonomní elektrický nákladní vůz t-pod | Trendy | autoweek.cz

Autonomní elektrický nákladní vůz T-pod

Autonomní elektrický nákladní vůz T-pod

17.11.2018 | Rybecký Vladimír | Trendy

DB Schenker a Einride poprvé v ostrém provozu představují plně elektrický autonomní nákladní automobil T-pod.
DB Schenker spolu se společností Einride poprvé uvádí do komerčního provozu plně elektrický autonomní nákladní vůz T-pod. Stalo se tak na terminálu DB Schenker ve švédském Jönköpingu, kde bude T-pod nepřetržitě jezdit mezi sklady, čímž se technologie připraví na postupný přechod do silničního provozu.
 
Einride a DB Schenker své partnerství zahájili v dubnu. Dohoda zahrnuje pilotní provoz v Jönköpingu s možností dalších pilotních projektů v zahraničí.
 
T-pod firmy Einride nemá kabinu řidiče, ale je pod dohledem operátora, který může vůz ovládat na vzdálenost až několika set kilometrů. Díky absenci kabiny je T-pod menší, má větší nosnost nákladu a flexibilitu, nižší výrobní a provozní náklady a optimalizovanou spotřebu energie, díky níž může fungovat pouze na akumulátory.
 
Flotilu T-podů koordinuje inteligentní trasovací systém, který optimalizuje časy doručení, životnost baterií a spotřebu energie. Silniční nákladní přeprava je tak maximálně efektivní.
 
 
„V DB Schenker se naplno věnujeme udržitelným a inovativním logistickým řešením, autonomní řízení bude proto stále důležitější. Spolu s Einride chceme v blízké budoucnosti do běžného provozu uvést první autonomní elektrický nákladní vůz a nastavit tak nový standard pro logistiku zítřka,“ říká Jochen Thewes, CEO společnosti DB Schenker.
 
„Nákladní silniční přeprava je zodpovědná za podstatnou část světových emisí CO2. Nahrazením spalovacího motoru elektrickým omezíme emise až o 90 %. Nesmírně nás těší, že se DB Schenker rozhodl být součástí této revoluce, která změní globální trhy,“ říká Robert Falck, zakladatel a CEO společnosti Einride.
  • Autonomní elektrický nákladní vůz T-pod
  • Autonomní elektrický nákladní vůz T-pod