sdílení aut se vrací do ulic | Trendy | autoweek.cz

Sdílení aut se vrací do ulic

Sdílení aut se vrací do ulic

29.05.2020 | | Trendy

Největší tuzemská carsharingová společnost Anytime rozšiřuje svou nabídku o 70 hybridních vozů Toyota Corolla. Do konce letošního roku plánuje zvýšit počet nabízených vozidel ze stávajících 240 na 500.
Společnost Anytime dosud využívala hybridní vozy Toyota Yaris. Přidáním většího modelu Corolla reaguje na poptávku po komfortnějších autech pro delší cesty. Prvních 40 vozů s touto výbavou již jezdí. Všechny vozy jsou vybavené automatickou převodovkou a parkovací kamerou. Firma zároveň rozšířila zónu, kde jsou auta dostupná, o nové části Prahy, jako jsou Ďáblice, Čakovice, Kyje, Horní Počernice, Štěrboholy, Hostivař, Horní Měcholupy nebo Petrovice.
 
Poptávka se vrátila
Epidemie koronaviru měla vliv na pokles poptávky. „Poptávka se v březnu po zavedení nouzových opatření skokově snížila o dvě pětiny, ale od té doby vytrvale roste. V současnosti jsme již překonali i nejvyšší hodnoty ze začátku března a díky rozšiřování flotily a uvolňování karanténních opatření očekáváme v dalších týdnech pokračování růstu,“ uvedl výkonný ředitel Anytime ČR Milan Beutl.
 
S epidemií souvisí zavedení hygienických opatření, jako je pravidelná dezinfekce všech vozů a dodávání dezinfekcí do aut pro potřebu uživatelů. Anytime během nouzového stavu nabídla své vozy dobrovolníkům pro jízdy zdarma pro rozvoz zdravotnického materiálu. Její auta takto najela již přes 7500 km a dalších 12 000 km ujeli členové Integrovaného záchranného systému a zdravotníci, kteří po dobu nouzového stavu jezdili za poloviční sazbu.
 
Rok na trhu, většina jízdy na elektřinu
Mezinárodní carsharingová služba Anytime působí na českém trhu již rok. Za tu dobu její zákazníci ujeli celkem 1,65 milionu km, z toho 53 % na elektřinu, a uskutečnili přes 150 000 jízd. „Mobilní aplikaci si stáhlo více než 130 000 lidí. Z toho více než polovina službu využívá alespoň jednou měsíčně a čtvrtina nejméně jednou za týden. V tomto roce plánujeme dosáhnout provozního zisku. Vozy Anytime mají za sebou pouze 16 nehod zaviněných uživateli, což představuje jeden incident na 10 000 jízd. To překonalo všechna naše optimistická očekávání,“ říká Milan Beutl.
 
Vše je zahrnuté v ceně
Ceny začínají od 1,99 Kč za minutu, najeté kilometry jsou zahrnuté v ceně, stejně jako benzin, mytí, dálniční známka i pojištění vozu. Součástí je parkování v modrých a fialových zónách v Praze. Platba se uskuteční automaticky po ukončení pronájmu z připojené platební karty. Kromě ceny za minutu uživatel nic dalšího neplatí. Zájemce o využití služby si stáhne bezplatnou aplikaci Anytime Carsharing CZ z Apple Store nebo Google Play a provede on-line registraci. Cesty pak může podnikat po celé ČR a auto nakonec nechá kdekoli po Praze.
 
V ČR plánuje investici 30 milionů eur
Anytime je jedním z největších poskytovatelů sdílení vozidel na světě. Skupina působí v 15 metropolích a má pres tři miliony uživatelů. V České republice plánuje v příštích letech investovat až 30 milionů eur. Firma je členem Asociace Českého Carsharingu.