sklízení třtiny autonomně | Trendy | autoweek.cz

Sklízení třtiny autonomně

Sklízení třtiny autonomně

26.06.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Autonomní nákladní vozidlo Volvo je v Brazílii připraveno zvýšit úrodu cukrové třtiny. Autonomní nákladní vozidlo určené k přepravě cukrové třtiny patří mezi výzkumné a vývojové projekty společnosti Volvo Trucks, které se zabývají automatizovanými vozidly.
Společnost Volvo Trucks vyvinula autonomní nákladní vozidlo, které může pěstitelům cukrové třtiny přinést velké zvýšení produktivity. Nákladní vozidlo jezdí po poli s vysokou přesností, aby poškodilo co nejméně mladých rostlin, které vyrostou a budou sklizeny v příštím roce. V současné době přicházejí pěstitelé přibližně o 4 % úrody v důsledku toho, že vozidla přejíždějí přes mladé rostliny a zhutňují půdu. Potenciál větší úrody je významný - až 10 t na hektar ročně.
 
V současné době cukrovou třtinu na polích sklízejí kombajny a ručně řízená nákladní vozidla, které pomalu jedou vedle sebe. Když je nákladní vozidlo naloženo a odjede vyložit náklad, přijede ke kombajnu další a celý postup se opakuje. Nejtěžším úkolem řidiče nákladního vozidla je následovat rychlost kombajnu a zároveň se plně koncentrovat na jízdu v jeho stopě, aby nedošlo k přejetí okolo rostoucích rostlin, které se budou sklízet následující rok.
 
Skupina Usina Santa Terezinha ve městě Maringá, asi hodinu letu od São Paula, vyrábí z cukrové třtiny cukr a etanol. Její rozsáhlá pole posloužila jako zkušební oblast pro prototyp vozidla Volvo Trucks.
 
Společnost Volvo Trucks tento problém vyřešila systémem podpory řízení, který jízdu automatizuje. Systém zajišťuje, že nákladní vozidlo udržuje správnou stopu a rostliny se při přejíždění nepoškozují. Díky GPS se vozidlo pohybuje po třtinovém poli pomocí zeměpisných souřadnic. Dva gyroskopy zajišťují vysokou přesnost řízení. Nákladní vozidlo se z určené trasy neodchýlí o více než 25 mm. Při nakládání může řidič regulovat rychlost pomocí tempomatu nebo vše převzít do vlastních rukou.
 
V létě se výzkumný projekt překlopí do vývojové fáze produktu a začne testování většího množství vozidel v terénu. Autonomní nákladní vozidlo určené k přepravě cukrové třtiny patří mezi výzkumné a vývojové projekty společnosti Volvo Trucks, které se zabývají automatizovanými vozidly. V dole Kristineberg na severu Švédska momentálně probíhá testování autonomních nákladních vozidel určených pro těžební provoz. Ve fázi testování je také autonomní nákladní vozidlo pro sběr odpadu ve švédském Göteborgu. Cílem je vyhodnotit, jak mohou systémy s různou úrovní automatizace přispět k vyšší produktivitě, lepšímu pracovnímu prostředí a vyšší bezpečnosti.