spolupráce firem valeo a mobileye | Trendy | autoweek.cz

Spolupráce firem Valeo a Mobileye

Spolupráce firem Valeo a Mobileye

11.01.2019 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnost Valeo podepsala dohodu s firmou Mobileye o společném vývoji standardu bezpečnosti autonomních vozidel Responsible-Sensitive Safety (RSS).
V Las Vegas na veletrhu CES 2019 uzavřelo Valeo dohodu o partnerství s firmou Mobileye, která se zabývá vývojem a podporou nového bezpečnostního standardu pro autonomní vozidla. Dohoda je založena na tzv. Responsible-Sensitive Safety (RSS), což představuje matematický model bezpečností. Tento standard pak budou společně šířit mezi všemi výrobci aut a jejich součástek. 
 
RSS by měl být použitelný pro veškeré typy senzorů či softwaru a určovat co znamená bezpečné autonomní řízení. RSS se formuje na základě lidského vnímání bezpečného řízení podle logicky ověřitelných pravidel a předem definovaných reakcí. Tento model již rovnou předepisuje jak bude bezpečnost vypadat a nevychází z milionů kilometrů testovacích jízd, kdy se systém prvky bezpečnosti teprve učí.
 
„Díky odbornosti a dlouholetým zkušenostem v oblasti autonomních vozidel a vývoje jejich senzorů bude Valeo od nynějška podporovat a spolupracovat na RSS s cílem dosáhnout té nejlepší úrovně bezpečnostních standardů pro samořídicí auta,“ zdůraznil předseda představenstva a generální ředitel skupiny Valeo Jacques Aschenbroich.
 
Automobilový průmysl stále častěji volá k potřebě silného, transparentního a technologicky neutrálního standardu pro bezpečnost autonomních aut. Klíčoví hráči z oboru postupně zavádějí RSS, například Baidu pro projekt Apollo, první otevřenou autonomní platformu (do níž se Valeo připojilo již dříve). Státy a průmysl uznávají RSS jako klíčový model bezpečnosti pro autonomní auta.
 
Valeo a Mobileye budou spolupracovat jak na strategii, tak i technologiích potřebných k posílení postavení tohoto technologického standardu založeného na RSS v Evropě, USA a Číně. Toto partnerství bude zahrnovat vypracování scénářů k ověřování a komerční nasazení bezpečných autonomních vozidel. Budou spolufinancovat vědecký výzkum o RSS modelu, což přispěje k vypracování standardů, a zúčastní se technických komisí určujících nové standardy.
 
Valeo přispěje svou odborností v oblasti senzoriky, v níž se skupina v současné době řadí ke světové špičce. Disponuje totiž nejširší řadou senzorů užívaných v autonomních autech zahrnující kamery, radary, ultrazvukové snímače a laserový snímač Valeo SCALA, jediný sériově vyráběný LiDAR senzor na trhu vyvinutý speciálně pro vysoké nároky na odolnost a spolehlivost.
 
S tímto know-how má již společnost Valeo řadu světových úspěchů v oblasti samořídicích aut, včetně prvního autonomního vozu, který jezdil v ulicích Paříže ve velmi složitém městském prostředí, stejně jako po Evropě, Spojených státech a Japonsku.
 
Toto partnerství jde ruku v ruce s přístupem Valeo k budování ideálního vývojového prostředí pro mobilitu budoucnosti, které zahrnuje nejen hráče z automobilového průmyslu, ale i technologické firmy z oblasti telekomunikací a spotřební elektroniky.
 
Společnost Mobileye byla založena v roce 1999 s přesvědčením, že kamery zajistí bezpečnější silnice, sníží dopravní zácpy a zachrání životy. S týmem více než 450 inženýrů společnost Mobileye vyvinula řadu softwarových produktů, které jsou nasazeny do vlastních kamerových čipů EyeQ Mobileye. Vytváří hardware a software pomáhající 27 automobilovým firmám vyvíjet systémy aktivní bezpečnosti a autonomní vozidla. V roce 2017 firmu Mobileye koupila společnost Intel.