také basf sází na elektromobilitu | Trendy | autoweek.cz

Také BASF sází na elektromobilitu

Také BASF sází na elektromobilitu

30.10.2018 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnost BASF podporuje agendu EU v otázce akumulace energie. Navazuje strategickou spolupráci se společností Nornickel aby uspokojila rostoucí poptávku po materiálech pro akumulátory.
První z plánované sítě závodů na výrobu materiálů pro akumulátory, jež bude zásobovat evropský automobilový trh, BASF vybuduje ve finském městečku Harjavalta v blízkosti niklové a kobaltové rafinérie, kterou vlastní společnost Norilsk Nickel (Nornickel).
 
BASF současně podepsala dlouhodobou tržní dohodu se společností Nornickel o dodávce klíčových surovin z místních rafinerií Nornickel.
 
Výstavba provozu v Harjavaltě je součástí vícefázového investičního plánu ve výši 400 milionů eur, který BASF oznámila v loňském roce. BASF jeho prostřednictvím podporuje agendu EU v otázce akumulace energie. Nový závod v Harjavaltě využije energii z místních obnovitelných zdrojů, mezi něž se řadí voda, vítr a biomasa. Zahájení plného provozu se předpokládá na konci roku 2020 a zajistí dodávku bateriových materiálů pro 300 000 elektromobilů ročně.
 
„Pokud by evropské firmy do elektromobility neinvestovaly, zřejmě by promarnily podobnou příležitost, jako nabízely v 80. letech počítače, v 90. letech internet a v minulém desetiletí solárními panely. Statistiky výrobců hovoří jasně: prodej elektromobilů za prvních šest měsíců letošního roku meziročně vzrostl prakticky ve všech zemích EU v řádu desítek až stovek procent, průměrný nárůst za celou Unii činí 40,3 %,“ zdůrazňuje jednatel BASF spol. s r.o. Filip Dvořák.