toyota nabídne světlomety příští generace | Trendy | autoweek.cz

Toyota nabídne světlomety příští generace

Toyota nabídne světlomety příští generace

28.03.2015 | Rybecký Vladimír | Trendy

Toyota připravuje do sériové produkce světlomety příští generace na bázi LED diodového pole LED Array AHS a samočinná dálková světla AHB.
Od příštího roku budou vybrané nové modely Toyota vybavovány nově vyvinutou technologií adaptivních dálkových světel s přesnější regulací světelného kužele prostřednictvím nezávislého řízení světelných zdrojů z LED diod.
 
Nový systém adaptivních dálkových světel na bázi LED diodového pole LED Array AHS využívá několik nezávisle řízených světelných zdrojů z LED diod uspořádaných v jedné řadě, což v porovnání s předchozími systémy napomohlo rozšířit osvětlenou zónu, aniž by přitom docházelo k oslňování řidičů vozidel jedoucích vpředu či v protisměru.
 
Systém využívá kamery k rozpoznávání světlometů vozidel blížících se v protisměru, resp. koncových světel vpředu jedoucích vozidel. Podle situace reguluje tvar světelného kužele, čímž určuje tvar oblasti osvětlené dálkovými světlomety. Poprvé byl tento systém použit v modelu Lexus LS prodávaném od října 2012.
 
Systém LED Array AHS kupříkladu dokáže osvětlovat temná místa mezi vlastním a vpředu jedoucím vozidlem, resp. vozidlem blížícím se v protisměru, a tak snáze odhalit případné chodce přecházející přes silnici. Úpravy světelného kužele se kromě toho uplatňují i za mnoha dalších okolností: například v městském prostředí se osvětluje širší zóna, zatímco při rychlých přesunech na rovných úsecích je osvětlená oblast delší.
 
Systém rovněž přizpůsobuje tvar světelného kužele v závislosti na natočení volantu, čímž zlepšuje rozhledové podmínky v zatáčkách. Systém LED Array AHS všechny uvedené funkce kombinuje tak, aby osvětlení za jízdy v noci bylo co nejspolehlivější.
 
Toyota kromě toho nabídne zcela nový balíček technologií aktivní bezpečnosti Toyota Safety Sense, jenž bude k dispozici už letos a jehož součástí budou standardně i automatická dálková světla AHB, využívající palubní kameru k rozpoznávání světlometů vozidel blížících se v protisměru, resp. koncových světel vpředu jedoucích vozidel. Samočinně přepíná mezi dálkovými a potkávacími světly.
  • Toyota nabídne světlomety příští generace
  • Toyota nabídne světlomety příští generace
  • Toyota nabídne světlomety příští generace
  • Toyota nabídne světlomety příští generace