třetí ročník mechathonu pořádaného s podporou společnosti bosch | Trendy | autoweek.cz

Třetí ročník Mechathonu pořádaného s podporou společnosti Bosch

Třetí ročník Mechathonu pořádaného s podporou společnosti Bosch

06.03.2020 | | Trendy

Třetí ročník robotické soutěže Mechathon, pořádané společností Bosch, se letos uskutečnil přímo v pražské obchodní centrále společnosti Bosch. Vítězství si zaslouženě odnesl tým složený ze studentů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a fakulty Strojní ČVUT v Praze.
Letos se soutěže Mechathon zúčastnilo 32 studentů a studentek technicky zaměřených vysokých škol. Celkem osm týmů pracovalo nepřetržitě 27 hodin na zadaném úkolu z oblasti robotiky a logistiky. Úkolem pro více než třicítku studentů a nadšenců do robotiky bylo sestavit a naprogramovat autonomního robota, který je schopen vyskladnit zboží z kamionu a skladu a dovést jej na výrobní linku. Studenti dostali výjimečnou příležitost poznat nové technologie, využít své znalosti i kreativitu a vytvořit vlastní unikátní řešení. Na zpracování zadání měli 27 hodin čistého času a většina z nich pojala úkol tak zodpovědně, že ani nešla spát a pracovala nepřetržitě po celou noc.
 
 „Třetí ročník Mechathonu dal studentům opět jedinečnou možnost vyzkoušet si práci v týmu, s konkrétním zadáním, pod časovým tlakem a s danými prostředky, které měli k dispozici, aby zadaný úkol mohli co nejlépe splnit. A to je hlavním cílem této soutěže, aby si studenti vyzkoušeli takovýto typ práce. I letos vládla perfektní atmosféra, studenti si víkend užili a předvedli opravdu zajímavá řešení,“ shrnul reprezentant Bosch Group v České republice Milan Šlachta.
 
Tří ročníků Mechathonu se už zúčastnilo celkem 120 studentů. Rok od roku se zvyšuje zastoupení dívek, což potvrzuje i složení vítězného týmu.
 
„Náš tým byla skvělá kombinace strojařů a programátorů, což dohromady parádně fungovalo a byl to klíč k našemu vítězství. Jako jediní jsme měli v týmu dvě holky, což není u takhle technicky zaměřených soutěží tak časté,“ prozradil Jan Joneš z týmu Sprinteři 27, který letošní Mechathon vyhrál.
 
Vítězný tým byl složený ze studentů a studentek informatiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a fakulty Strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Odborná porota ocenila především technické a konstrukční zpracování robota, kreativní přístup k řešení celého úkolu, ale i skvělou spolupráci v týmu. Cenou pro vítěze byly chytré hodinky. Na druhém a třetím místě týmy obdrželi multifunkční svítilny a nářadí Bosch. Všichni účastníci získali přenosný reproduktor. Studenti si ale odnášejí zejména cenné zkušenosti a spoustu zážitků z jedinečné robotické soutěže.
 
Po celý víkend byli na místě odborníci z praxe z různých divizí Bosch, kteří studentům poskytovali cenné rady. Některé konstrukční díly pro řešení úkolů bylo nutné získat tiskem na 3D tiskárnách. Součástí Mechathonu byly také tematicky laděné workshopy a přednášky týkající se analýzy dat ve výrobě, 3D tisku či rozšířené a virtuální reality ve výrobní praxi. Akce se konala pod záštitou Česko-německé obchodní a průmyslové komory a Svazu průmyslu a dopravy České republiky.
 
  • Třetí ročník Mechathonu pořádaného s podporou společnosti Bosch
  • Třetí ročník Mechathonu pořádaného s podporou společnosti Bosch
  • Třetí ročník Mechathonu pořádaného s podporou společnosti Bosch
  • Třetí ročník Mechathonu pořádaného s podporou společnosti Bosch