v čr přibývají dobíjecí stanice pro elektromobily | Trendy | autoweek.cz

V ČR přibývají dobíjecí stanice pro elektromobily

V ČR přibývají dobíjecí stanice pro elektromobily

26.02.2016 | | Trendy

V České republice je v současnosti 248 dobíjecích stanic pro elektromobily. Do konce letošního roku by jich mohlo přibýt několik dalších desítek. K 1. 1. 2016 bylo v ČR registrovaných 850 elektromobilů.
Klasické stanice s delší dobou nabíjení najdou řidiči zejména u restaurací, úřadů či obchodních center. Než si vyřídí nákupy, zdarma si dobijí svůj vůz a mohou pokračovat v jízdě.  Nejvíce možností mají řidiči v Praze, Brně a Ostravě. Naopak dobíjecí stanice chybí v Olomouci, Bruntálu, Jeseníku, Mariánských lázních, Jičíně a Žďáru nad Sázavou.

„Výstavbu většího počtu dobíjecích stanic komplikuje především nejednotná metodika stavebních úřadů. Realizace je náročná také z pohledu financování výstavby, provozu stanic a zajištění poměrně významného příkonu,“ komentuje aktuální stav dobíjecí infrastruktury v Česku Miloslav Fialka ze společnosti E.on Česká republika. 

Energetická společnost E.on se chystá do roku 2017 investovat do rozšíření sítě dobíjecích stanic pro elektromobily 36 milionů korun. Sítí rychlodobíjecích stanic chce pokrýt především hlavní dálniční tahy.

„Problém je především malá dostupnost dobíjecích stanic pro elektromobily na delších trasách. Proto jsme se rozhodli v rámci podpory čisté mobility vybudovat páteřní síť rychlodobíjecích stanic, kde si řidič dobije svůj vůz do 30 minut. Naším cílem je v projektu FAST-E postavit 15 rychlodobíjecích stanic,“ vysvětluje Miloslav Fialka.

„Náklady na 1 ujetý kilometr se pohybují kolem 0,40 až 0,80 Kč/km podle velikosti vozidla a způsobu jízdy. Za dobu životnosti běžný elektromobil obvykle ušetří svému majiteli 1 milion korun na palivu, oleji a pravidelném servisu motoru a brzd,“ tvrdí Jaromír Marušinec, předseda Asociace elektromobilového průmyslu.