v paříži bude jezdit 600 taxi na vodík od toyoty | Trendy | autoweek.cz

V Paříži bude jezdit 600 taxi na vodík od Toyoty

V Paříži bude jezdit 600 taxi na vodík od Toyoty

05.03.2019 | Rybecký Vladimír | Trendy

V Paříži bude do konce roku 2020 jezdit na 600 vozů taxi poháněných palivovými články na vodík s označením Hype. Společnosti Air Liquide, Idex, Société du Taxi Électrique Parisien (STEP) a Toyota spojují síly v rámci joint-venture s názvem HysetCo.
Spolupráce je důležitým mezníkem pro nástup vodíkově orientované společnosti ve Francii a pro rozvoj celosvětově první flotily bezemisních vodíkových vozů taxi s označením Hype. Ty byly představeny v roce 2015 během klimatické konference COP21. Jezdí v Paříži i po celém regionu Île-de-France.
 
Podnik HysetCo usnadní další produkci vozidel poháněných vodíkovými palivovými články a rozvoj jejich dobíjecí infrastruktury v regionu Île-de-France aby bylo možné naplnit cíl 600 vozů taxi do konce roku 2020. Toyota do konce roku 2020 dodá dalších 500 vozů Mirai, které doplní stávající flotilu 100 vozů Hype.
 
Joint-venture pokrývá dva druhy činností: distribuci vodíku a vývoj aplikací souvisejících s mobilitou. Každý ze zapojených subjektů přispěje do tohoto ekosystému svými specifickými zkušenostmi. Partneři v rámci projektu dávají konkrétní podobu svému zasazení o čistou mobilitu a zlepšování kvality ovzduší. Posláním organizace je podporovat posun celého odvětví směrem k nulovým emisím s cílem dosáhnout nulových emisí vozů taxi/VTC před konáním olympijských her v Paříži 2024.
 
Flotila vozů taxi Hype se bude moci opřít o širší síť dobíjecích stanic díky otevření nového čerpacího zařízení v Roissy poblíž letiště Charlese de Gaulla v Paříži vedle stávajících stanic Paříž-Orly, Les-Loges-en-Josas a Pont de l'Alma. Vodíkovou čerpací stanici v Roissy navrhla a postavila společnost Air Liquide za podpory FCH JU (Fuel Cells And Hydrogen Joint Undertaking, což je společný podnik pro palivové články a vodík) ve formě PPP projektu (partnerství veřejného a soukromého sektoru).
 
„Za poslední tři roky jsme prostřednictvím vozidel Hype demonstrovali, že vodík je reálným řešením, které dokáže v rámci základních činností, kam patří i taxislužba, pomoci eliminovat emise, a tak účinně bojovat se znečištěním ve městech jako Paříž. Díky spuštění projektu HysetCo a partnerské spolupráci s Toyotou při dodávce dalších 500 vozidel Mirai do konce roku 2020 dokážeme urychlit náš rozvoj a společně s našimi partnery připravit komplexní řešení vodíkové mobility, které do roku 2021 za speciálních podmínek nabídneme dalším provozovatelům dopravy, aby i oni mohli dosáhnout nulových emisí,“ říká prezident STEP Mathieu Gardies.