valeo představilo nový snímač lidar | Trendy | autoweek.cz

Valeo představilo nový snímač LiDAR

Valeo představilo nový snímač LiDAR

15.09.2016 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnost Valeo předvedla nový LiDAR senzor pro asistenční systémy automobilů. Senzor LiDAR od společnosti Valeo, který umožní detekovat nejrůznější objekty, patří mezi cenově nejdostupnější na trhu. Na jeho vývoji se podílí i pražské vývojové centrum, které jej zkouší na Audi A7 Sportback.
Společnost Valeo představila nejnovější LiDAR (Light Detection And Ranging) senzor, který slouží k bezpečné detekci nejrůznějších objektů pohybujících se v provozu. Patří mezi zařízení pro podporu řízení a parkování vozidel.
 
Snímač LiDAR je obecně nejpřesnější způsob detekce objektů kolem vozu. Existuje několik typů těchto snímačů. Pro veřejnost je nejznámější rotační typ od společnosti Velodyne, který na svých autech používá například autonomní vozidlo od Google. K vidění byl i v České republice, a to na testovacím Audi A7 Sportback, patřícím společnosti Valeo. Ta ho používá k referenčním měřením a validacím výstupu z prototypů vyvíjených výrobků. Již příští rok začne Valeo sériově vyrábět zmenšenou variantu tohoto špičkového rotačního senzoru LiDAR pod obchodním označením Scala, která bude zabudovaná v předním nárazníku.
 
Nyní představený LiDAR, který bude také umístěný v předním nárazníku automobilu, nemá žádné mechanické pohyblivé části a bude patřit k cenově nejdostupnějším sensorům LiDAR na trhu. Díky svému chráněnému přijímači ASIC se 16 samostatnými vyhledávacími segmenty dokáže detekovat chodce, jízdní kola, motocykly i automobily, pohybující se byť i jen částečně ve stejném jízdním pruhu. Optimalizovaný optický systém dokáže rozpoznat objekty až do vzdálenosti 100 m, což je v tomto segmentu rovněž ojedinělá vlastnost.
 
Vzhledem k tomu, že oblast zorného pole snímače je snadno adaptovatelná, může tento nový senzor aktivovat také další funkce týkající se například autonomního nouzového brzdění (AEB - Autonomous Emergency Braking) nebo asistenčního systému pro odbočování doprava (Right Turn Assist) u nákladních a užitkových vozidel. Může ale také přispívat k automatizovaným řídícím funkcím, jako jsou asistent pro jízdu v dopravní koloně (Traffic Jam Assist) nebo asistent automatizovaného parkování (Automated Parking).
 
Velkou výhodou nového LiDAR senzoru je schopnost spolehlivě pracovat v nejrůznějších podmínkách - v noci, za snížené viditelnosti či při nepříznivých povětrnostních podmínkách, jako jsou déšť nebo mlha.
 
Nový snímač LiDAR Valeo vyvinulo společně s firmou LeddarTech, specialistou na pokročilou detekci objektů a následných řešení. Na vývoji nového senzoru se podílí i pražské R&D centrum. K sériové výrobě bude připraven v roce 2018.
  • Valeo představilo nový snímač LiDAR
  • Valeo představilo nový snímač LiDAR
  • Valeo představilo nový snímač LiDAR