zapomenutá revoluce automobilového průmyslu | Trendy | autoweek.cz

Zapomenutá revoluce automobilového průmyslu

Zapomenutá revoluce automobilového průmyslu

01.03.2019 | Rybecký Vladimír | Trendy

Na FEL ČVUT vzniká nové výzkumné centrum pro řízení typu drive by wire.
Při katedře řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT vzniklo výzkumné centrum Smart Driving Solutions. Tým 13 vědců pod vedením Tomáše Haniše si bere za cíl změnit zaběhlé uvažování a připravit půdu pro novou technologii aktivního dynamického řízení automobilů, jehož obdoba se již delší dobu používá u letadel.
 
Vědci z katedry řídicí techniky FEL ČVUT se dlouhodobě zaměřují na koncept řízení automobilů drive by wire, při němž řidič neovládá kola či motor vozu přímo, ale prostřednictvím elektronické řídicí jednotky, která má plnou kontrolu nad podvozkem. Jde o technologickou revoluci, kterou již prošel letecký průmysl (tzv. fly by wire systémy jsou u dopravních letadel běžné a u stíhaček nezbytné). V automobilovém průmyslu však na ni ještě nedošlo. To se nyní pokusí změnit nové centrum Smart Driving Solutions, v jehož čele stojí Ing. Tomáš Haniš, Ph.D., výzkumník a vývojář, který přichází na ČVUT se zkušenostmi z firem Porsche Engineering Services a Rolls-Royce (divize aerospace).
 
Vývojáři autonomních aut nerozumějí podvozkům
Motivací pro vznik výzkumného centra byla situace v současném automobilovém průmyslu. Zatímco konstruktéři podvozků postupně přidávají do aut systémy typu ABS, ESP, ASR a další, z druhé strany automobilky investují nemalé peníze do vývoje plně autonomního řízení.
 
„Všímáme si, že tyto dvě skupiny vývojářů žijí takříkajíc v odlišných světech. Ještě se tu totiž neuskutečnila ta revoluce, na kterou se v automobilovém průmyslu, na rozdíl od letectví, zapomnělo. Než začnete stavět autonomní ‚mozek‘ auta, potřebujete mít plnou elektronickou kontrolu nad jízdní dynamikou vozu. Toho dosáhnete úplným přechodem na řízení drive by wire. Po 130 letech od vynálezu auta už není důvod, proč by řidič měl stále ovládat kola, brzdy a motor přímo,“ říká Tomáš Haniš.
 
Centrum Smart Driving Solutions
Centrum Smart Driving Solutions sídlí v budově Fakulty elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí a tvoří ho mezinárodní skupina 13 vědeckých pracovníků, kteří se věnují modelování a simulaci, návrhům řídicích systémů a v neposlední řadě experimentální validaci a verifikaci výsledků. Rozpočet pro rok 2019 počítá s 8,5 milionu Kč určených převážně na personální výdaje. Centrum se dále chystá navazovat partnerství s významnými komerčními partnery v oblasti automobilového a leteckého průmyslu a usilovat o grantovou podporu z veřejných zdrojů ČR a EU.
 
„Jsem rád, že máme další významné výzkumné téma. Začínáme skromně, ale cíle máme veliké. Jako vždy se snažíme dívat se na problémy úplně jinak než ostatní. Do řízení aut chceme přinést zcela nový přístup založený na našich zkušenostech a úspěších z výzkumu automatického řízení v letectví,“ komentuje vedoucí katedry řídicí techniky na Fakultě elektrotechnické ČVUT prof. Michael Šebek.