110 let od zahájení provozu autobusů v praze | Doprava | autoweek.cz

110 let od zahájení provozu autobusů v Praze

110 let od zahájení provozu autobusů v Praze

28.02.2018 | Rybecký Vladimír | Doprava

Sobota 7. března 1908, 8:00 hodin ráno, Nerudova ulice. Nechápavé pohledy přítomných občanů Královského hlavního města Prahy míří na jediné vozidlo - autobus, který si poprvé v historii razí cestu k Pražskému hradu.
Právě v tento den byl zahájen provoz první autobusové linky v Praze. Paradoxem je, že první autobusová linka neměla žádné označení (tabule s názvy stanic byly doplněny pravděpodobně dodatečně). I přesto dokázala na trase z Malostranského náměstí na Pohořelec obsloužit 9 stanic. Linka byla v provozu denně od 6.00 hodin do 22.15 hodin s intervalem 15 minut.
 
Jaký byl vůbec důvod k tomu, zavést autobusový provoz do Prahy? Cíl tehdejšího vedení Elektrických podniků královského hlavního města Prahy (dnešní DPP) byl jediný, obsloužit celou Prahu, a to včetně měst a obcí v jejím nejbližším okolí.
 
Úkol, který na papíře vypadá jednoduše, praxe však brzy ukázala, že to tak jednoduché nebude. Jedním z největších problémů byla právě obslužnost Malé Strany a Hradčan, kde nepříznivý sklon Nerudovy ulice (až 122 ‰) znamenal velkou komplikaci. Dokonce se uvažovalo o vybudování pozemních lanových drah či ozubnicové elektrické dráhy, z různých důvodů však nebylo možné ani jeden projekt realizovat.
 
Poslední možností tak zůstaly autobusy, které právě v sobotu 7. března 1908 vyjely poprvé vstříc zářné budoucnosti, která však byla velice krátká. Z důvodu častých poruch a několika nehod došlo ve středu 17. listopadu 1909 k ukončení autobusového provozu, na jehož pokračování si museli Pražané téměř 16 let počkat.
 
Po trase první autobusové linky
I vy však máte možnost si jízdu první autobusové linky, po téměř 110 letech zopakovat! V rámci projektu Nostalgie DPP 2018 se můžete v sobotu 10. března 2018 svézt autobusem Ikarus E91, který pojede po trase Malostranské náměstí - Hradčany - Pohořelec - Chotkovy sady - Malostranské náměstí. Připraveno je celkem 7 jízd, přičemž pro návštěvníky akce bude k dispozici pamětní jízdenka i brožura.
 
Vstupenky na akci je možné zakoupit v rámci projektu Praha technická na těchto webových stránkách, a to od pondělí 19. února 2018 za cenu 90 Kč. Neváhejte, počet míst je omezen!
  • 110 let od zahájení provozu autobusů v Praze
  • 110 let od zahájení provozu autobusů v Praze