20 let výroby zetor forterra | Doprava | autoweek.cz

20 let výroby Zetor Forterra

20 let výroby Zetor Forterra

02.05.2018 | Rybecký Vladimír | Doprava

Zetor Tractors s řadou Forterra dosáhl za 20 let 21 500 spokojených zákazníků v 55 zemích světa.
V letošním roce se může společnost Zetor Tractors radovat z dalšího úspěchu - „zetoří“ silák Forterra slaví dvacetiny. Od roku 1998 do nynějška se prodalo celkem 21 500 strojů této řady do 55 zemí.
 
Při té příležitosti Zetor rozbíhá na své sociální síti soutěž „21,5 tisíc příběhů, a jaký je ten tvůj?“ Zapojit se mohou všichni hrdí majitelé tohoto stroje se svými zajímavými příběhy a fotografiemi.
 
Modelová řada Forterra vyjela poprvé z bran závodu ve druhé polovině roku 1998. Název vznikl spojením slov For (pro) a Terra (terén), což napovídá, že se jedná o robustnější traktor vhodný i pro náročnější terén.
 
Řada Forterra vyšla z traktorů označených jako UŘIII, jehož první prototypy se realizovaly už v roce 1974. Až do roku 2000 měla Forterra kapotáž plechovou, poté ji nahradilo plastové provedení.
 
Stejně jako ostatní modelové řady i Forterra v průběhu let prošla řadou inovací - z emisního stupně Stage IIIA se dostala přes IIIB až na aktuální Stage IV. Průlomový pro model je rok 2018, a to s ohledem na novinky, které představuje. Stroje se mohou pochlubit brzdami s hydroboosterem, u modelu HD dokonce vzduchovými, přední odpruženou nápravou u modelu HSX a řadou dalších prvků.
 
„Forterra je modelová řada charakteristická svou robustností a sílou. Vznikem Forterry se nám podařilo pokrýt poptávku po typu takových traktorů na trzích po celém světě. Důkazem správnosti tohoto rozhodnutí je jubileum, které nyní slavíme - Forterra je tu s námi již dvacet let. Vážíme si přízně jejích majitelů a věříme, že s nynější modernizací si najde ještě více fanoušků a zůstane tu s námi další řadu let,“ zdůrazňuje výkonný ředitel Zetor Tractors Marián Lipovský.
 
Zetor Forterra dostala k narozeninám řadu úprav. Modernizované modely CL a HSX byly na trh uvedeny počátkem roku, HD bude na trh uvedena na přelomu léta a podzimu. Nová řada traktorů Forterra využívá efektivnější brzdové systémy, největší inovací je převodovka ECO 40, která udržuje motor Forterry HSX a HD v optimálních otáčkách 1750/min při vyšší rychlosti až 40 km/h. Tímto způsobem stroje šetří provozní náklady až o 18 % v závislosti na vykonávané činnosti.
 
Modely jsou dále vybaveny novou přístrojovou deskou či vyšším přetlakem v kabině zabraňujícímu vniku nečistot do prostoru obsluhy. Forterru HSX mohou zákazníci získat s odpruženou přední nápravou a tím zvýšit komfort pro obsluhu stroje. Zákazníci z České republiky a Slovenska mohou využít speciální nabídky, když při nákupu nové Forterry HSX získají přední odpruženou nápravu zdarma (akce platí do vyprodání zásob).
 
Dvacet let Forterry, 21 500 prodaných kusů, 55 zemí světa - taková je bilance modelové řady Forterra, která si zákazníky našla s výjimkou Antarktidy na všech kontinentech světa.
 
V souvislosti s výročím Zetor vyhlásil soutěž na Facebooku o nejlepší fotografii a příběh s Forterrou. Fanoušci a majitelé těchto traktorů mohou své příběhy s fotografiemi posílat do 5. května. Dne 6. května Zetor na svém FB profilu zveřejní album s deseti nejzajímavějšími příběhy. Fanoušci budou následně rozhodovat o pěti nejzajímavějších příbězích, jejichž autoři obdrží hodnotné ceny. Více informací o soutěži naleznete na oficiálním facebookovém profilu Zetor.
 
Společně s výročím Forterry se společnost Zetor Tractors a.s. připravuje i na oslavy 50 let existence modelové řady Crystal. Oslavy budou zahájeny během letošního podzimu uvedením modernizovaného Crystalu HD na trh.