bilance nového mýtného systému | Doprava | autoweek.cz

Bilance nového mýtného systému

Bilance nového mýtného systému

08.01.2021 | | Doprava

Stát vloni pomocí nového mýtného systému vybral na mýtném přes 11,5 miliardy Kč.
Generační obměna mýtného systému pro nákladní automobily byla pro stát podle ministerstva dopravy dobrou investicí. Ve srovnání s původní mikrovlnnou technologií vloni Česká republika ušetřila na provozních nákladech elektronického mýtného systému téměř 1 miliardu korun. Výnosy z mýtného se navíc meziročně zvýšily o 573 milionů korun i přes negativní dopady pandemie Covid-19 na celý sektor evropské dopravy.
 
Za celý rok 2020 vybral stát prostřednictvím satelitního mýtného systému od dopravců na mýtném více než 11,5 miliardy korun. Meziroční růst výběru mýtného přesáhl 5,24 % i přesto, že v době jarního omezení ekonomiky v souvislosti s bojem proti pandemii Covid-19 poklesl výběr mýtného dvouciferným tempem.
 
V posledním měsíci roku 2020 zaplatili dopravci za použití zpoplatněných komunikací 897 milionů korun, o 24 % víc, než v roce 2019. Významný meziroční nárůst může být dán zejména vysokou produkcí v oblasti automobilového průmyslu, která se pozitivně promítala do výběrů mýtného v průběhu celého podzimu.
 
Ke konci roku bylo 2020 bylo v elektronickém mýtném systému registrováno 546 000 vozidel, k nimž dopravci vyzvedli 468 000 palubních jednotek. Necelou třetinu z registrovaných vozidel tvoří automobily z České republiky.
 
„Výborné výsledky roku 2020 jsou důkazem, že nový satelitní mýtný systém plní spolehlivě funkci strategické infrastruktury státu. Došlo k významnému poklesu nákladů na provoz systému a díky tomu může být investováno více peněz od dopravců do obnovy a rozvoje dopravní infrastruktury v Česku. Mám radost, že se nám podařilo zajistit i v komplikovaném roce 2020 stabilní provoz systému tak, aby dopravci nepocítili omezení v oblasti klientského servisu při plnění mýtných povinností. Podařilo se nám implementovat bezpečnější vstup do zákaznické samoobsluhy přes portál eIdentita a připravili jsme systém na zavedení trojsložkového mýtného od 1. ledna 2021,“ uvedl generální ředitel společnosti CzechToll Matej Okáli.