bonett vybudoval nejvýkonnější cng stanici | Doprava | autoweek.cz

Bonett vybudoval nejvýkonnější CNG stanici

Bonett vybudoval nejvýkonnější CNG stanici

24.10.2018 | Rybecký Vladimír | Doprava

Společnost Bonett v Ostravě vybudovala nejvýkonnější stanici na plnění stlačeným zemním plynem (CNG) ve střední Evropě.
S kapacitou téměř 3500 m3/hod, čtyřmi extrémně výkonnými nemazanými kompresory o příkonu téměř 1 MW a zásobníky na 2500 m3 stlačeného zemního plynu se jedná o nejsilnější plnicí stanici v České republice. Stanice bude obsluhovat 80 nových plynových autobusů v areálu Dopravního podniku Ostrava. Sloužit ale bude i ostravským městským společnostem, které jezdí na CNG. Bonett je generálním dodavatelem celé této plnicí stanice CNG. Pořizovací hodnota stanice byla téměř 70 milionů korun.
 
Bonett plní téměř 50 % CNG autobusů v ČR
Autobusy se podílejí na každoročním zvyšování spotřeby CNG pro dopravu v České republice, která v roce 2017 v oblasti dopravy vzrostla meziročně o téměř 14 % na 67,6 milionů m3. Téměř polovina autobusů v České republice je plněna na technologiích dodaných skupinou Bonett a do více než 15 % CNG autobusů v ČR dodává Bonett plyn ze svých vlastních plnicích stanic. Bonett se v roce 2017 stal s potřetí za sebou největším prodejcem CNG pro dopravu v České republice. S 9 miliony m3 (meziroční nárůst o 20 %) má největší podíl na trhu, a to přes 13 % celkového trhu se CNG.
 
Bonett provozuje 35 CNG stanic, další se připravují
Bonett se krom budování výkonných stanic pro autobusy soustředí i na rozšiřování vlastní sítě plnicích stanic Bonett CNG, které jsou určeny pro širokou veřejnost a podnikatele. Aktuálně otevřel novou stanici v Mělníku, dále otevírá ve spolupráci s firmou Shell stanici v Praze 5 na Barrandově a připravuje zahájení výstavby dalších stanic v síti hypermarketů Makro, se kterou má exklusivní spolupráci. V plánu jsou i další stanice, přičemž na počátku 2019 předpokládá Bonett překročení 40 vlastních CNG stanic. „Našim cílem je mít v síti Bonett v České republice celkem 60 CNG stanic,“ poodhaluje plány společnosti Bonett Gas Investment místopředseda představenstva Václav Holovčák.