česmad bohemia jednal s premiérem | Doprava | autoweek.cz

ČESMAD Bohemia jednal s premiérem

ČESMAD Bohemia jednal s premiérem

15.01.2020 | | Doprava

Zástupci Sdružení ČESMAD Bohemia jednali s premiérem Andrejem Babišem o alarmující ekonomické situaci českých kamionových dopravců.
Výkony české mezinárodní kamionové dopravy klesají už čtvrtý rok po sobě a poslední čísla ukazují, že meziroční pokles výkonů za první tři čtvrtletí 2019/2018 byl dalších -33 %. Naše kamionová doprava v roce 2018 vykázala o 41,5 % menší výkon a přepravila o 10,2 % méně tun zboží než v roce 2004, kdy jsme vstupovali do EU. Přitom ekonomika prosperuje a kamionů na našich silnicích přibývá, bohužel však jen těch zahraničních.

Polovina českých dopravních firem, které své kvality potvrdily během třicetileté existence, se dnes pohybuje ve ztrátě. Jejich práci přebírá východní konkurence, která zde ovšem neplatí daně, takže celá situace má i významný dopad na státní rozpočet.
Mnoha regionálním dopravcům a podnikatelům navíc od ledna stouply náklady s rozšířením mýta na dalších 900 km silnic I. třídy a není pro ně lehké toto zvýšení dostat do cen.

Setkání s předsedou vlády komentoval prezident Sdružení Josef Melzer slovy: „Premiér Babiš vážnost situace chápe a má zájem na prosperitě českých dopravců. Přislíbil nám podporu. Následovat bude naše jednání s ministryní financí v příštím týdnu. Zde navrhneme řešení směřující k narovnání podnikatelských podmínek našich dopravců se zahraniční konkurencí. Ta se týkají silniční daně, spotřební daně z nafty, mýtných sazeb, zákonných odvodů z mezd a slevového schématu u mýta. Věříme, že jednání budou konstruktivní a situace nedojde tak daleko jako u našich kolegů na Slovensku, kde dlouholeté neřešení problémů silniční dopravy vyhnalo dopravce do ulic.“