daf lf: pure excellence už pro celou řadu | Doprava | autoweek.cz

DAF LF: Pure Excellence už pro celou řadu

DAF LF: Pure Excellence už pro celou řadu

13.12.2017 | Rybecký Vladimír | Doprava

Společnost DAF představila řadu inovací modelu LF pro kategorii nákladních vozidel ve třídě 7,5 až 19 t. Po premiéře zcela nových vozidel řad CF a XF, držitelů ocenění Truck of the year 2018, tak završila letošní úplnou obměnu své modelové nabídky charakterizovanou zcela novým pohonným řetězcem.
Společnost DAF představila řadu inovací modelu LF, které posílí její vedoucí pozici ve třídě 7,5 až 19 t. Tyto inovace zahrnují nový motor PACCAR 3,8 l pro nový model LF City, určený především pro městský provoz, a možnost volby rychlejších poháněcích soustav pro zajištění maximální úspory paliva. Nový LF přináší oživený design exteriéru a interiéru v souladu s novými modely CF a XF. Pojem Pure Excellence (Ryzí dokonalost) tak byl rozšířen už na celou řadu vozidel DAF.
 
Nový motor PACCAR PX-4
Jednou z hlavních inovací je nabídka nového motoru PACCAR PX-4 3,8 l pro 7,5 t verzi ve výkonových variantách 115 kW/156 k a 127 kW/172 k s maximálním točivým momentem 500 a 600 N.m v rozmezí otáček 1200 až 2000/min. DAF představuje nový motor speciálně pro model LF City, která nalezne uplatnění zejména v lehké rozvážkové dopravě ve městech a jejich okolí.
 
Motory Elite PACCAR PX-5 a PX-7
Pro náročnější aplikace a vozidla s vyšší celkovou hmotností jsou na výběr motory PACCAR PX-5 4,5 l (135 kW/184 k až 157 kW/213 k) a PACCAR PX-7 6,7 l (172 kW/234 k až 239 kW/325 k). Upravený řídicí software, zdokonalené proudění vzduchu a udržování provozní teploty v systému úpravy emisí snižuje spotřebu a vedlo ke zvýšení maximálního točivého momentu o 5 až 12 % a jeho dosažení při otáčkách nižších o 100–200/min. Maximální točivý moment motorů PX-5 a PX-7 je 850 N.m při 1200 až 1500/min resp. 1200 N.m při 1100 až 1700/min.
 
Nové stálé převody zadních náprav pro zajištění maximální efektivity
Díky novým rychlejším stálým převodům zadních náprav až 3,31 : 1 jsou otáčky motoru při cestovní rychlosti sníženy o 150 až 200/min. V kombinaci s inovacemi motoru přináší tato optimalizace poháněcí soustavy úspory paliva až o 6 % a pohodlí řidiče se zvyšuje díky nižší hlučnosti motoru.
 
Automatická převodovka Allison také pro 18/19 t LF
DAF nabízí pro LF řadu přímo řazených a automatizovaných 5-, 6-, 9- a 12stupňových převodovek. Kromě toho jsou k dispozici plně automatické převodovky. Automatickou převodovku Allison je možné kombinovat s nejvýkonnějšími verzemi motoru PX-7.
 
Rozvory až 6,90 m a palivové nádrže s objemem až 1240 l
Skutečnost, že DAF LF lze nakonfigurovat pro jakékoliv individuální použití, potvrzuje i nabídka rozvorů až do 6,90 m. Podvozek je vhodný pro montáž nástavby přes 9 m pro dosažení maximálního přepravního objemu. Delší rozvor vytvořil prostor pro palivové nádrže s objemem až 1240 l, což je ve třídě rozvážkových vozidel zcela unikátní. Výsledkem je delší dojezd, maximální dostupnost a finanční výhody díky tomu, že je možné doplňovat palivo tam, kde je jeho cena nejnižší.
 
Vstříc výrobcům nástaveb
V souladu s programem DAF Transport Efficiency zavádí DAF také inovace, které posílí pozici modelu LF u nástavbářů. Patří sem nové typy příprav pro montáž nástaveb, které usnadňují uchycení nástavby nebo přídavných zařízení. Kromě toho jsou k dispozici specifické přípravy pro upevnění skříňové nástavby se zadním zvedacím čelem, cisterny nebo sklápěcí nástavby. DAF nyní nabízí na vozidlech řady LF ještě větší výběr rozvorů a zadních převisů. Například kombinace delšího rozvoru a kratšího převisu usnadňuje montáž nástavby pro svoz komunálního odpadu.
 
Nový design exteriéru
Robustní design exteriéru nového LF sdílí mnoho společných rysů s modely CF a XF. Novinkou je volitelné dolní okno na dveřích spolujezdce. Díky němu má řidič v městském prostředí optimální výhled a může lépe vidět cyklisty a chodce pohybující se v blízkosti vozidla.
 
Systém pro správu vozového parku DAF Connect
Společnost DAF nyní nabízí u nových modelů LF službu DAF Connect, moderní systém pro správu vozového parku, který provozovateli nabízí informace o využití vozidel a řidičů v reálném čase. Informace o pozici vozidla, spotřebě, ujetých kilometrech, úrovni využití vozového parku a době volnoběhu jsou přehledně prezentovány pomocí on-line portálu. DAF Connect optimalizuje využití vozidel, snižuje provozní náklady a zvyšuje efektivitu logistiky. Služba DAF Connect také umožňuje provozovateli dopravy optimální plánování údržby a oprav a využívání na míru přizpůsobeného poradenství od společnosti DAF.
 
Standardní výbava: AEBS, FCW, ACC a LDWS
Vozidla od celkové hmotnosti vozidla 8 t a u vozidel se vzduchovým odpružením na zadní nápravě jsou standardně vybavena systémem nouzového brzdění AEBS, varováním před blížící se kolizí FCW, adaptivním tempomatem ACC a systémem varování před opuštěním jízdního pruhu LDWS. Adaptivní tempomat ACC automaticky upravuje rychlost vozidla tak, aby odpovídala rychlosti vozidla jedoucího vpředu. Mezi oběma vozidly se tak udržuje bezpečná vzdálenost. To umožňuje co nejčastější použití tempomatu, což je přínosné pro úsporu paliva. Systém varování před opuštěním jízdního pruhu LDWS využívá kameru upevněnou na čelním skle. Pokud začne vozidlo nedopatřením vyjíždět ze svého pruhu, řidič je varován zvukovým signálem.
  • DAF LF: Pure Excellence už pro celou řadu
  • DAF LF: Pure Excellence už pro celou řadu
  • DAF LF: Pure Excellence už pro celou řadu
  • DAF LF: Pure Excellence už pro celou řadu
  • DAF LF: Pure Excellence už pro celou řadu
  • DAF LF: Pure Excellence už pro celou řadu
  • DAF LF: Pure Excellence už pro celou řadu