dopravci vítají rozhodnutí evropského parlamentu | Doprava | autoweek.cz

Dopravci vítají rozhodnutí Evropského parlamentu

Dopravci vítají rozhodnutí Evropského parlamentu

06.06.2018 | | Doprava

Tisková zpráva Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia týkající se rozhodnutí Evropského parlamentu, které odmítlo plošnou aplikaci směrnice o vysílání pracovníků na silniční dopravu.
Výbor EP pro dopravu TRAN přijal důležité rozhodnutí, které odmítlo plošnou aplikaci směrnice o vysílání pracovníků na silniční dopravu. Vyjmul z účinnosti směrnice mezinárodní přepravy, ponechal pod ní kabotáž, rozvozy a svozy kombinované dopravy. Kromě toho podpořil kontroly a spolupráci členských států. Navrhl také úpravu pravidel pro kabotážní přepravy a další opatření. Jde o významný posun, byť se jedná jen o vstupní pozici parlamentu do trialogu s Radou EU a Komisí.
 
„Vynětí mezinárodní dopravy je to, oč už rok jako Sdružení ČESMAD Bohemia usilujeme. Tyto přepravy jsou pro náš průmysl a obchod klíčové. Nemáme vyhráno, ale zdá se, že si europoslanci uvědomili, jaké komplikace a administrativní zátěž by plná aplikace směrnice přinesla. Musím ocenit úsilí europoslanců Martiny Dlabajové a Pavla Teličky, kteří účinně prosazovali naši pozici,“ řekl prezident ČESMAD Bohemia Vladimír Starosta.
 
Rozhodnutí výboru není úplným vítězstvím. Obsahuje také problematické věci, jako je zákaz výkonu týdenního odpočinku v kabině vozidla mimo vybavená parkoviště, zrychlení obměny záznamových zařízení ve vozidle za tachografy nové generace nebo snížení hranice ze 3,5 t na 2,4 t pro platnost nařízení o dobách řízení a odpočinku u nákladních vozidel. Podle všeho by už o dosaženém výsledku z TRANu nemělo rozhodovat plénum EP, ale měl by jít rovnou do trojstranného jednání Komise, Rady a Parlamentu.
 
„Ve čtvrtek se sejdou i ministři dopravy ze zemí EU, ale od jejich jednání se nečeká žádný posun, a tak si na pozici Rady EU budeme muset počkat do podzimu. Pak se teprve po trialogu rozhodne, jak bude silniční doprava v Evropě vypadat a jestli v ní bude místo i pro české dopravce. My věříme, že ano a děláme pro to maximum,“ dodal generální tajemník ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.
Martin Felix, ČESMAD Bohemia