elektrobusy v bb centru už odvezly dva miliony cestujících | Doprava | autoweek.cz

Elektrobusy v BB Centru už odvezly dva miliony cestujících

Elektrobusy v BB Centru už odvezly dva miliony cestujících

25.11.2019 | Rybecký Vladimír | Doprava

Od listopadu 2019 mají na svém kontě už 150 000 naježděných kilometrů a dva miliony přepravených cestujících. To je jako kdyby čtyřikrát objely zeměkouli anebo 750x absolvovaly cestu z Prahy do Brna.
Dva elektrobusy už přes tři roky nepřetržitě zajišťují pravidelnou kyvadlovou dopravu mezi stanicí metra C Budějovická a pražským BB Centrem na bezplatných linkách BBC 1 a BBC 2.
 
Elektrobusy jsou společným projektem developerské a investiční společnosti Passerinvest Group, Skupiny ČEZ a dopravní společnosti Arriva. Elektrobusy byly do provozu nasazeny na pravidelné lince jako úplně první stálé elektrobusy v pražské hromadné dopravě. Každý den ujedou zhruba 115 km, přičemž na to spotřebují přibližně 80 % celkové kapacity akumulátoru, který jedno nabití vystačí až na 150 km. Dobíjení probíhá pravidelně v nočních hodinách, kdy je elektrobus odstaven v depu a nedochází tudíž k žádnému narušení plynulosti jejich provozu.
 
Nasazení elektrobusů do ostrého provozu je jedním z kroků k udržitelnějšímu městu, protože jejich provoz je šetrný k životnímu prostředí. Nespornou výhodou je také jejich nízká hlučnost a plynulost při rozjezdech i brždění, díky čemuž je pro cestující jízda komfortnější. K dalším výhodám se řadí i klimatizace v horkých letních měsících či bezplatné wifi připojení.
 
„Jak vyplynulo z našeho posledního průzkumu, kyvadlové dopravy využívá přes 45 % pracujících v BB Centru a nadpoloviční většina z nich elektrobusy velmi uvítala. Pozitivní ohlasy se objevily již v prvním týdnu jejich provozu a během těch tří let jejich obliba roste. Našich bezplatných linek do BB Centra využívá i mnoho obyvatel bydlících v sousedství, ale i návštěvníků BB Centra. Jsou tedy po celou dobu provozu plně vytížené a není proto překvapivé, že svezly už 2 miliony pasažérů,“ uvádí marketingová manažerka Passerinvest Group Kristýna Samková.
 
„Elektrobusy mezi pražským BB Centrem a Budějovickou nás překvapují spolehlivostí a výdrží i po 150 000 kilometrech. Jsem přesvědčen, že začal boom elektrických autobusů a ve velmi krátké době se v rámci MHD napříč republikou budou cestující setkávat s elektrobusy zcela běžně,“ říká generální ředitel Arrivy Daniel Adamka.
 
„Bezemisní pohon je dnes především ve městech víc než potřebný a chápeme jako přirozené poslání lídra energetického trhu podporovat jeho vývoj podobnými formami. Stěžejní pro nás zůstává výstavba dobíjecí infrastruktury pro osobní e-auta a nabídka souvisejících služeb. Jako hlavní hráč na trhu elektromobility v České republice momentálně nabízíme síť téměř 180 stanic veřejného dobíjení, z toho asi 120 rychlodobíjecích, a současně kompletní portfolio služeb pro tento rychle rostoucí segment,“ uvedl Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.