imigranti v kamionech | Doprava | autoweek.cz

Imigranti v kamionech

Imigranti v kamionech

15.10.2018 | | Doprava

Tisková zpráva ČESMAD Bohemia reagující na změnu přístupu některých států k řidičům, u nichž byli nalezeni ilegální migranti.
Zdá se, že Evropa a především pak Francie mění svůj přístup k řidičům kamionů, v jejichž vozidlech jsou nalezeni ilegální migranti. Ukazuje to i případ českého řidiče Jiřího Sagana, pracujícího pro španělského dopravce. Podle informací od europoslance Tomáše Zdechovského, který se v tomto případu významně angažuje, francouzský soud řidiče, v jehož vozidle bylo objeveno 15 migrantů, potrestal vězením na 1,5 roku, přestože mu nebylo prokázáno úmyslné jednání.
 
Věříme, že tento zcela neadekvátní trest bude zrušen. Přesto bude pro české dopravce vhodné dodržovat nyní na území celé Unie bezpečnostní zásady, které se dosud praktikovaly především při cestách do Velké Británie.
 
ČESMAD Bohemia proto dopravcům doporučuje, aby nyní v celé Evropě v co největší míře dodržovali preventivní pravidla a postupy proti nelegální migraci, které již před lety formulovaly britské úřady. Znamená to především, aby neparkovali na osamělých místech, řádně zavírali a zamykali nákladový prostor vozidel a kontrolovali neporušenost zámků, plachet a lanek, a to i průběžně. Ideálně si o kontrolách vedli záznam do kontrolního listu a v případě zjištění, že se ve vozidle zřejmě nachází nelegální cestující, okamžitě upozornili nejbližší policii. Pokud řidič prokáže, že dělal bezpečnostní opatření a že se žádným způsobem na převozu migrantů nepodílel, neměl by být potrestán.
 
Na pomoc řidičům, jak se vyhnout nepříjemným problémům s ilegálními migranty, doporučujeme použít následující dokumenty:
Vzor kontrolního listu: http://info.odoprave.cz/data/files/bezpecnostni-list-vozidla-2014-342.pdf
Bezpečnostní postupy: http://info.odoprave.cz/data/files/bezpecnostni-postup-pro-ridice-340.pdf
 
Martin Felix
Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia