ministr obrany převzal další nové vozy tatra | Doprava | autoweek.cz

Ministr obrany převzal další nové vozy Tatra

Ministr obrany převzal další nové vozy Tatra

24.07.2017 | Rybecký Vladimír | Doprava

Ministr obrany Martin Stropnický symbolicky převzal další nové vozy Tatra Force pro Armádu České republiky. Jsou určena pro převoz těžkých minometů. Šlo už o třetí velkou dodávku nákladních automobilů Tatra pro AČR od konce minulého roku.
Vojenské Centrum zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově na Olomoucku bylo svědkem slavnostního předání 41 nových automobilů Tatra Force 8x8 do stavu Armády České republiky. Automobilka Tatra Trucks vozy předala přesně podle časového plánu, a potvrdila tak, že je spolehlivým partnerem AČR.
 
Ministr obrany Martin Stropnický symbolicky převzal klíče od tatrovek z rukou zástupců Tatra Trucks a holdingu Czechoslovak Group - spolumajitele kopřivnické automobilky Jaroslava Strnada a jejího ředitele pro klíčové zákazníky Davida Pipala.
 
„Vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci je důležitá podpora domácího obranného průmyslu. Výrobní schopnosti na vlastním území mají pro stát strategický význam, a to ať už v podobě vlastních státních podniků, nebo prověřených komerčních dodavatelů,“ uvedl ministr Stropnický.
 
Čtyřnápravové vozy Tatra Force vybavené pancéřovanou čtyřdveřovou kabinou budou primárně sloužit k přepravě těžkých minometů vz.82 PRAM-L ráže 120 mm. V této roli nahradí letité a morálně i technicky zastaralé automobily Praga V3S. Minomet PRAM-L je u nových vozidel Tatra Force převážen na korbě společně se zásobou munice, k manipulaci s ním i municí slouží hydraulická rampa na zádi vozu. Minomet však může být přepravován i ve vleku za vozidlem na speciálním podvozku.
 
Pancéřované kabiny poskytují posádkám vysokou balistickou i protiminovou ochranu certifikovanou dle standardů NATO na úrovni Level 2a/b s možností navýšení ochrany až na stupeň Level 3a/b. Pancéřované kabiny se na vozidla montují přímo v kopřivnické automobilce a se standardním nepancéřovaným provedením kabin vozidel řady Force sdílejí interiérové prvky. Posádka vozu má také k dispozici speciální sedadla, která ji chrání před účinky výbuchu pod vozidlem. Ve střeše kabiny je otvor opatřený poklopem a lafetací, která umožňuje instalaci různých palných zbraní.
 
Nové tatry budou působit především u 4. brigády rychlého nasazení se sídlem v Žatci, 7. mechanizované brigády z Hranic i ve výcvikovém centru AČR ve Vyškově.
 
Celkem plánuje AČR letos odebrat 112 nákladních automobilů Tatra různých typů, například valníků se zvedacím čelem, nakladačů kontejnerů, plničů pohonných hmot, vyprošťovacích vozidel či dílenských vozů. Na konci minulého roku Tatra Trucks armádě předala s několikaměsíčním předstihem 26 kusů vozidel Tatra Tactic v provedení valník na podvozku 6x6 se zadní zvedací rampou pro přepravu výzbroje i materiálu. Koncem letošního března pak následovala dodávka 18 nových vozidel Tatra Force určených pro přepravu vojáků nebo nejrůznějších nákladů po zpevněných komunikacích i v těžkém terénu. Česká armáda v současnosti používá přes 3000 vozů Tatra v různých modifikacích.
  • Ministr obrany převzal další nové vozy Tatra
  • Ministr obrany převzal další nové vozy Tatra
  • Ministr obrany převzal další nové vozy Tatra
  • Ministr obrany převzal další nové vozy Tatra
  • Ministr obrany převzal další nové vozy Tatra
  • Ministr obrany převzal další nové vozy Tatra