modernizovaný ford transit custom | Doprava | autoweek.cz

Modernizovaný Ford Transit Custom

Modernizovaný Ford Transit Custom

02.01.2018 | Rybecký Vladimír | Doprava

Ford Transit Custom, nejprodávanější dodávka ve třídě lehkých užitkových vozů s nosností do 1 t, prošel modernizací s oživením vzhledu. Novinkou je úsporná varianta ECOnetic se spotřebou 5,7 l/100 km.
Transit Custom přišel na trh v roce 2012 jako první z nové rodiny Transit, kam patří ještě Transit Courier, Transit Connect a Transit. Zasloužil se o to, že se Ford v roce 2015 stal znovu nejprodávanější značkou užitkových vozů v Evropě a pozici jedničky si od té doby stále drží.
 
Ford Transit Custom byl v letech 2015 i 2016 celoevropsky nejprodávanější dodávkou s nosností do 1 t. Vedení si udržel i v roce 2017. Modernizovaný Transit Custom se začne vyrábět začátkem roku 2018, první dodávky zákazníkům se plánují na konec února. O rok později přijde Transit Custom Plug-in Hybrid (PHEV) s možností bezemisního provozu.
 
Úsporné motory
Nový Transit Custom je poháněn moderním vznětovým motorem Ford 2,0 EcoBlue, který byl zařazen do prodeje v roce 2016. Nabízí se ve variantách o nejvyšším výkonu 77, 96 nebo 125 kW. Nová úsporná varianta ECOnetic se vyznačuje spotřebou 5,7 l/100 km, tedy emisemi 148 g CO2/km. Varianta ECOnetic staví na modelu řady 300 s krátkým rozvorem. Má 77 kW motor se speciálním nastavením řídicí jednotky a systémem Auto-Stop-Start, pneumatiky se sníženým valivým odporem, regulaci intenzity akcelerace a omezovač rychlosti pevně nastavený na 100 km/h. Na vrcholu nabídky nové řady Transit Custom stojí varianta Sport, poháněná výlučně motorem o výkonu 125 kW.
 
Zákazníci se budou moci rozhodnout i pro šestistupňovou samočinnou převodovku SelectShift, kterou již nyní objednává 11 % zájemců o Transit Custom, a pro modely Kombi M1 pro pneumatické pérování zadní nápravy, které je v tomto segmentu naprosto unikátní.
 
Oživený vzhled a nová technika
Transit Custom má pozměněný vzhled přední partie s maskou se třemi vodorovnými lištami. Nový interiér ve formě mobilní kanceláře poskytuje mnoho odkládacích prostor, vylepšený komfort i ergonomii a nové možnosti konektivity. K vyššímu cestovnímu komfortu přispívá nový design sedadel s upravenými výplněmi i geometrií. Jako první užitkový automobil na trhu může být Transit Custom vybaven i inteligentním omezovačem rychlosti. Další novinkou je zdokonalený systém hlídání mrtvých úhlů s funkcí upozornění na přijíždějící vozidla při couvání z parkovacího místa do vozovky.
 
Komunikační a zábavní systém SYNC 3 řidičům umožní ovládat audiosystém, navigaci a připojený chytrý telefon prostřednictvím jednoduchých konverzačních pokynů. Systém je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto. Vozy bez středové obrazovky nabídnou praktický MyFord Dock uprostřed přístrojové desky, který umožňuje upevnit a nabíjet telefon, přehrávač MP3 nebo přenosnou navigaci. USB vstup a 12 V zásuvka jsou v horní odkládací schránce před řidičem i vedle řadicí páky.
 
I nový Transit Custom nabídne výběr ze dvou výšek střechy, dvou délek rozvoru náprav, několika variant karoserie a celkové hmotnosti v rozsahu 2,6 až 3,4 t. Užitečné zatížení činí až 1450 kg. Zachovává si i praktická řešení, k nimž patří průvlak v přepážce, umožňující přepravu velmi dlouhých předmětů, nebo integrovaný střešní nosič, který lze jednoduše sklopit, když zrovna není potřeba. K dispozici bude rovněž nové rozhraní Upfitter Interface Module, které zprostředkuje výrobcům přestaveb a příslušenství přístup k údajům z elektrických systémů vozu.
 
Připravuje se i plug-in hybrid
Na základě nové generace Transitu Custom vznikne také další významná inovace Fordu v užitkovém segmentu - Transit Custom Plug-in Hybrid (PHEV) s možností bezemisního provozu. Součástí pohonné soustavy je zážehový motor Ford 1,0 EcoBoost, který zde slouží k prodloužení dojezdu po vybití akumulátorů. Cílem Fordu je dojezd v elektrickém režimu nejméně 50 km. V prosinci začaly provozní zkoušky této hybridní dodávky v ulicích Londýna.
 
V srpnu 2017 Ford oznámil, že v reakci na rostoucí zájem zákazníků rozšiřuje výrobní kapacitu modelů Transit, Transit Custom a Tourneo Custom ve výrobním závodu Ford Otosan v tureckém Kocaeli díky investici 52 milionů USD (v přepočtu přibližně 1,13 miliardy Kč) o 40 000 vozů na 330 000 ročně.
 
  • Modernizovaný Ford Transit Custom
  • Modernizovaný Ford Transit Custom
  • Modernizovaný Ford Transit Custom
  • Modernizovaný Ford Transit Custom
  • Modernizovaný Ford Transit Custom
  • Modernizovaný Ford Transit Custom
  • Modernizovaný Ford Transit Custom
  • Modernizovaný Ford Transit Custom