nákladní doprava směřuje k jízdě v konvojích | Doprava | autoweek.cz

Nákladní doprava směřuje k jízdě v konvojích

Nákladní doprava směřuje k jízdě v konvojích

23.06.2017 | Rybecký Vladimír | Doprava

Evropští výrobci nákladních vozidel představili podrobnou časovou osu kroků vedoucích k zavedení konvojů, tedy koordinované jízdě nákladních vozidel s minimálními rozestupy (tzv. platooningu). Na evropských dálnicích by se takové konvoje mohly objevit už před rokem 2025.
Sama Evropská Unie jízdu v konvojích podporuje a má za cíl, aby měla koordinovaná jízda přes hranice členských zemí co nejméně legislativních překážek.
 
„Technologie pro jízdu v konvojích s nákladními vozy stejné značky je již dnes k dispozici. Ale zákazníci budou potřebovat zapojit se do ní s vozidly různých značek, takže to teď bude naším dalším cílem," uvedl Erik Jonnaert, generální tajemník Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), ve své prezentaci na půdě Evropského parlamentu.
 
Autonomní nákladní vozidla
Do roku 2023 by mělo být možné jezdit na dálnicích po celé Evropě v konvojích bez ohledu na značku vozidla a navíc také bez zvláštních výjimek pro překračování hranic členských států EU, což je předpoklad pro plynulou mezinárodní dopravu. Díky tomu by se tak například mohla řidiči, jehož vozidlo je vlečeno v konvoji, započítávat povinná přestávka. Nebude se totiž muset věnovat řízení. Nicméně, plně autonomní vozy podle Erika Jonnaerta přijdou až později.
 
Zatímco společnost Scania a další výrobci se již věnují těmto odvětvím v nákladní dopravě, některé požadavky, které je třeba splnit před rokem 2023, jsou mimo kontrolu automobilového průmyslu. „Proto budeme muset posílit spolupráci mezi všemi zúčastněnými aktéry, včetně provozovatelů silniční infrastruktury, dopravních společností, pojišťoven, ale zejména politiků," uvedl Erika Jonnaert z ACEA.
 
Evropa bude muset vytvořit podpůrný regulační systém ještě předtím, než bude koordinovaná jízda nákladních vozidel zcela běžná. „Politici budou muset vytvořit nová pravidla, provést změny stávajících právních předpisů a sjednotit mezinárodní a evropská pravidla,“ uvedl Erika Jonnaert z ACEA.
 
  • Nákladní doprava směřuje k jízdě v konvojích
  • Nákladní doprava směřuje k jízdě v konvojích