obrněnci tatra titus pro armádu čr | Doprava | autoweek.cz

Obrněnci Tatra Titus pro Armádu ČR

Obrněnci Tatra Titus pro Armádu ČR

25.07.2017 | Rybecký Vladimír | Doprava

Armáda ČR pořídí šest desítek obrněných vozidel Titus na podvozku Tatra.
Vláda České republiky schválila zakázku na pořízení obrněných vozidel Titus pro potřeby ozbrojených sil. Armáda České republiky tak do své výzbroje postupně získá 62 těchto vozidel ve třech provedeních.
 
V letech 2020 až 2024 pro Armádu České republiky vyrobí kopřivnická společnost Tatra Trucks 62 vozidel Titus. Dodávky armádě zajistí společnost Tatra Export. Z celkového počtu bude 6 kusů připadat na verzi velitelsko-štábní, 36 vozidel bude spojovacích a 20 vozidel pak v provedení místo koordinace palebné podpory (MKPP).
 
Dodávka obrněných vozidel Titus bude zahrnovat i logistické a výcvikové zabezpečení, tedy dílenské a servisní soupravy i náhradní díly a také školení a výcvik techniků a obsluh vozidel.
 
„Je to poprvé za posledních několik desítek let, kdy český výrobce pro českou armádu vyrobí sofistikovanou obrněnou techniku světové kvality, která byla vyvinuta domácími specialisty na českém podvozku,“ řekl Petr Rusek, předseda představenstva společnosti Tatra Trucks.
 
Poslední obrněnou bojovou techniku vyvinutou a vyrobenou na našem území s českým podvozkem, která se dostala do výzbroje československých nebo českých ozbrojených sil, představovaly obrněné transportéry OT-64 SKOT a houfnice DANA, pocházející ze 60. a 70. let. Výrobou vozidel Titus tak společnost Tatra Trucks i český obranný průmysl dokazuje, že je opět schopen české armádě zajišťovat dodávky špičkové bojové techniky světových parametrů.
 
Vozidla Titus bude Armáda České republiky využívat při plnění úkolů a misí v zahraničí i na území ČR, a to i v rámci integrovaného záchranného systému, kde mohou plnit funkci mobilních komunikačních a řídících prostředků v případě krizových situací.
 
„Armáda ČR je v současné době vybavena v dané oblasti již zastaralou technikou, která vyžaduje obměnu, díky nové technice dojde k rozšíření a zrychlení schopností velení a řízení nasazených jednotek. To vše se pak pojí především se zásadní generační obměnou komunikačních a informačních systémů,“ řekl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.
  • Obrněnci Tatra Titus pro Armádu ČR
  • Obrněnci Tatra Titus pro Armádu ČR