první patrové autobusy scania v čr | Doprava | autoweek.cz

První patrové autobusy Scania v ČR

První patrové autobusy Scania v ČR

12.08.2020 | Rybecký Vladimír | Doprava

První patrové autobusy Scania se připravují do provozu v Paskově. Poprvé se v nich na pravidelných linkách MHD mohou svézt cestující DP Ostrava.
V České republice na pravidelných linkách MHD ještě nikdy nejezdily patrové autobusy. Poprvé se v nich mohou svézt cestující Dopravního podniku Ostrava. Na obou vozidlech aktuálně probíhají finální úpravy před oficiálním předáním. V říjnu by pak mohly oba autobusy Scania jezdit na linkách DPO. Pro všední dny je bude Dopravní podnik nasazovat i na jiných linkách a k dispozici budou i pro objednávkovou dopravu.

Cestující se mohou těšit na nevšední zážitek z jízdy. Horní patro totiž nabízí zcela nový pohled na Ostravu. Celková kapacita autobusu je 75 osob, z toho 65 sedících. U sedadel jsou USB dobíjecí porty, a pokud se cestující zrovna nebudou kochat výhledem, mohou využít WiFi připojení. Komfortní cestování si užijí nejen cestující, ale také řidiči těchto autobusů. Jejich pracoviště je pro větší bezpečnost odděleno přepážkou, klimatizováno mimo jiné vybaveno také vyhřívaným sedadlem. V zimním období pak cestující ocení vytápění, které lze používat i při vypnutém motoru.

Pohonná jednotka je velmi šetrná k životnímu prostředí. Devítilitrový pětiválec, který má výkon 235 kW (320 k), totiž spaluje stlačený zemní plyn a produkuje tak méně škodlivin než běžný motor na naftu. K jednodušší obsluze vozidla a pohodlnější jízdě pro cestující přispívá automatická převodovka ZF.