tatra s nástavbami schmidt pro údržbu komunikací | Doprava | autoweek.cz

Tatra s nástavbami Schmidt pro údržbu komunikací

Tatra s nástavbami Schmidt pro údržbu komunikací

08.11.2017 | Rybecký Vladimír | Doprava

Tatra Trucks poprvé vyrobila vozidla Tatra Phoenix Euro 6 pro údržbu komunikací s nástavbami od renomované německé firmy Schmidt. První vozidla už mají svého zákazníka, další budou následovat.
Společnost Údržba a správa komunikací (USK) v Mladé Boleslavi převzala první dvě univerzální vozidla Tatra Phoenix Euro 6 pro údržbu komunikací s nástavbou Stratos III od výrobce Schmidt. Nové Tatry jsou první, které jsou vybaveny touto nástavbou od renomované německé firmy, přičemž typ Stratos III je určen pro posypové ošetření vozovek. Nové automobily připravila a zákazníkovi dodala firma aServis Slaný, úspěšný autorizovaný dealer vozů Tatra ve středních a severních Čechách, který zajišťuje i servisní a logistické služby. V příštím roce USK Mladá Boleslav odebere další tři sypače, celkem má v plánu v průběhu příštích let získat až 20 vozidel.
 
Při konstrukci nových speciálních vozidel se v Kopřivnici rozhodli ke spolupráci přizvat německou firmu Schmidt, která představuje špičku ve svém oboru. Tatra Trucks tak dokazuje, že je schopna najít partnery nejen v Česku, ale i na náročných trzích v zahraničí. Spolupráce s německým výrobcem navíc přináší významné reference pro tamní trh a otvírá další obchodní příležitosti.
 
Vozidla Tatra Phoenix Euro 6 s nástavnou Stratos III jsou vybavena krátkou kabinou s klimatizací a nezávislým topením Airtronic D2. Kvůli lepšímu rozložení hmotnosti a vhodnějším vlastnostem v zimních podmínkách zákazník zvolil podvozek 6x6. Motor Paccar MX13 CF Euro 6 s výkonem 340 kW je spojen s přímo řazenou převodovkou ZF. Provozní hmotnost vozu je bezmála 11 t, užitečné zatížení přesahuje 19 t. Sypače jsou vybaveny i konektorem a přípravou pro instalaci sklápěcí korby, což rozšiřuje možnosti jejich využití. Hydraulický systém zahrnuje centrální ovládání z kabiny vozidla a je vybaven hydraulickým pístovým čerpadlem s proměnlivým geometrickým objemem a regulací tlaku. 
 
Automatický sypač typu Stratos III S 80 VEPN je určený pro posyp suchou solí, zvlhčenou solí a inertními materiály. Ovládání je plně digitální a ve spojení s elektronickou regulací dopravníků sypač dosahuje maximální přesnost a provozní stálost parametrů dávky posypu. Zrnitost a specifické vlastnosti posypových materiálů lze programovat na ovládacím pultu v kabině vozu. Hmotnost sypače Stratos III je 1665 kg, kapacita nádrží činí 3000 l či 3000 kg posypových látek. Zadní rozmetadlo je výklopné s možností aretace v horní přepravní poloze, přičemž je možné nastavit jeho stopu posypu mimo osu vozidla vpravo a vlevo, a to rovněž přímo na ovládacím pultu v kabině vozidla.
 
Na přídi posypových vozů Tatra Phoenix Euro 6 je instalována upínací deska pro sněhový pluh LLV 40. Všechny funkce sněhového pluhu, napojeného na hydraulický systém vozidla, řidič volí prostřednictvím dálkového ovládání z kabiny, včetně proporcionálního nastavení hydraulického nadlehčování pluhu. Jedná se o středně těžký pluh s automatickým hydraulickým vyvažovacím systémem určený pro úklid komunikací jak v městských a příměstských aglomeracích, tak také pro práci v extrémních podmínkách a na vozovkách s členitým a nerovným povrchem.
 
„Naše firma se rozhodla pořídit si nové tatry s nástavbou Schmidt po sérii testů a zkušebních jízd. Spolupráce s Tatrou je výborná, už od minulého roku nám spolehlivě slouží tři Phoenixy, takže pořízení nových sypačů na podvozku Tatra bylo logické,“ řekl spolumajitel USK Mladá Boleslav Jan Horák.
 
Zájemci o nový typ vozidel pro údržbu komunikací Tatra Phoenix Euro 6 se mohou obrátit na kteréhokoliv dealera vozidel Tatra (www.tatra.cz/vas-tatra-partner/dealerska-a-servisni-sit/).
 
  • Tatra s nástavbami Schmidt pro údržbu komunikací
  • Tatra s nástavbami Schmidt pro údržbu komunikací
  • Tatra s nástavbami Schmidt pro údržbu komunikací
  • Tatra s nástavbami Schmidt pro údržbu komunikací
  • Tatra s nástavbami Schmidt pro údržbu komunikací