zetor crystal na agrosalonu země živitelka | Doprava | autoweek.cz

Zetor Crystal na agrosalonu Země živitelka

Zetor Crystal na agrosalonu Země živitelka

30.08.2018 | Rybecký Vladimír | Doprava

Už po 45. se Zetor zúčastnil mezinárodního veletrhu Země živitelka na Výstavišti v Českých Budějovicích. Předvedl všech šest modelových řad, především ve světové premiéře modernizovanou řadu Zetor Crystal HD, slavící v letošním roce 50 let od svého vzniku.
Společnost Zetor Tractors už tradičně prezentovala své produkty na mezinárodním agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. K vidění zde byly stroje všech modelových řad Utilix, Hortus, Major s novým designem, Proxima nebo Forterra. Nejočekávanější novinkou bylo představení modernizované řady Crystal ve verzi HD a s maximálním výkonem 171 k. Od 23. srpna si zájemci po celém světě mohou nový stroj objednávat.
 
Modernizovaný Crystal má osvědčený šestiválec Deutz 6,1 l se vystřikováním Common Rail a výkonem 171 k, takže je nejvýkonnějším strojem značky Zetor. Stejně jako modernizovaná Forterra i Crystal má pětirychlostní reverzační převodovku Zetor ECO 40 vlastní výroby s automatickým třístupňovým násobičem PowerShift a elektrohydraulickým reverzorem PoweShuttle, který umožňuje změnu směru jízdy bez nutnosti sešlapovat spojkový pedál a řadit rychlostní stupně.
 
Kabina traktoru je šestisloupková, odpružená, prostorná a vyznačuje se nízkou hlučností. Stroj lze vybavit osmi LED světly osvětlující pracovní plochu kolem traktoru. Standardním vybavením jsou klimatizace a rádio. Sedadla operátora i spolujezdce jsou vybavena bezpečnostním pásem a sedadlo řidiče je doplněno o senzor, který odpojí PTO v momentě, kdy operátor opustí své místo. V případě potřeby může operátor PTO zapnout z vnějšku ze zadního blatníku.
 
Objem palivové nádrže traktoru je 300 l a nádrž na močovinu je na 32 l. Maximální rychlost stroje je 40 km/h. Délka traktoru je 5,4 m, šířka 2,5 m a výška lehce přesahuje 3 m. Jde o robustní stroj, který se na trzích bude nabízet ve dvou variantách, a to Zetor Crystal HD 150 a Zetor Crystal HD 170.
 
Zetor Crystal slaví 50 let od uvedení na trh v roce 1968. První bezpečnostní odpružená kabina na světě, čtyřválcový (od roku 1975 i šestiválcový) motor vybavený vyvažovací hřídelí měl světové prvenství v tom, že hlučnost v kabině nepřesahovala 85 dB - to vše činilo z Crystalu stroj světové úrovně. Traktory Zetor Crystal se v brněnské továrně vyráběly do roku 1981. Poté byla výroba přesunuta do ZTS Martin na Slovensku. V Martině se stroje vyráběly pod označením ZTS dalších 20 let a dočkaly se tří modernizací.  Výroba nové generace Zetoru Crystal v Brně začala v roce 2015.
 
  • Zetor Crystal na agrosalonu Země živitelka
  • Zetor Crystal na agrosalonu Země živitelka
  • Zetor Crystal na agrosalonu Země živitelka
  • Zetor Crystal na agrosalonu Země živitelka