zetor udržuje své pozice | Doprava | autoweek.cz

Zetor udržuje své pozice

Zetor udržuje své pozice

09.06.2017 | Rybecký Vladimír | Doprava

Společnost Zetor Tractors vykázala v hospodaření za rok 2016 zisk ve výši 102 milionů Kč před zdaněním i navzdory nepříznivému vývoji v Evropě.
I přes kladný výsledek čelí brněnský výrobce traktorů odbytové krizi, která prostupuje již třetím rokem západní trhy a dotýká se všech výrobců traktorů a zemědělských strojů. Segment výrobců zemědělské techniky zaznamenal z pohledu objemu prodeje svůj dosavadní vrchol v roce 2013 a od té doby prodej každoročně klesá. V Evropě se vloni ve srovnání s rokem 2015 propadl o 9 %, což byl nejhorší výsledek od roku 2009, kdy Evropa a svět čelily hospodářské krizi.
 
Společnosti Zetor Tractors se daří udržovat postavení a posilovat pozice v těch zemích, kam v posledních dvou letech expanduje. Tržby v roce 2016 dosáhly 3,2 miliardy Kč. Vyrobeno a prodáno bylo 3144 strojů, z čehož 86 % bylo vyvezeno do 40 zemí. Zisk dosáhl 102 milionů Kč před zdaněním. Společnost investovala do podpory R&D, prodeje a marketingu přes 200 milionů Kč.
 
Zájmem Zetor Tractors je udržet a posilovat pozice na evropských trzích, zejména v Evropě a v Severní Americe. Region však prochází odbytovou krizí. Jen od počátku loňského roku Zetor vstoupil na osm nových trhů v Asii a Africe, jednalo se např. o Írán, Myanmar, Izrael a nejnověji Zambii. V Rusku Zetor navázal spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) z Vladimirské oblasti východně od Moskvy. Do Ruska v průběhu letošního roku poputuje přes 100 sad komponent modelové řady Forterra 135 STAGE IIIA. V montážních halách společnosti KEMP smontované stroje se budou na ruském trhu prodávat pod označením ANT-Zetor F4135.
 
I nadále Zetor dominuje v regionu zemí, které přistoupily do EU po roce 2004, tedy od pobaltských států přes střední Evropu až po Balkán. Česká republika a Slovensko patří k trhům, kde je Zetor nejprodávanější značkou. Z pohledu podílu na trhu uspěl Zetor v loňském roce také v Polsku, Litvě a Maďarsku. Úspěchem je posílení pozic v Německu, a to i navzdory faktu, že daný trh zaznamenal propad o 11 %. Dařilo se také v Rakousku, Velké Británii nebo ve Skandinávii.
 
Zetor Tractors zaměstnává 660 osob v Brně a dalších 90 v šesti zahraničních pobočkách v USA, Velké Británii, Francii, Německu, Polsku a Indii. V současné době hledá 40 nových pracovníků - jedná se o dělnické pozice, jako jsou obráběči kovů, brusiči a montážní dělníci.
 
Společnost již posedmé po celé Evropě rozjela Zetor Tractor Show. Od května do října navštíví traktory Zetor devět evropských zemí a představí se na 60 místech. Premiéru akce letos zažije v Chorvatsku a v Rakousku. Zetor Tractor Show je ojedinělou formou představení novinek a produktů při reálných činnostech s vybranou zemědělskou technikou. V letošním roce se veřejnosti představí nový Major HS nebo traktorů modelových řad Proxima a Forterra s emisním systémem Stage IV.
 
Zetor Tractor Show odstartovala v Chorvatsku, kde Zetor počátkem roku uzavřel spolupráci s novým distributorem. Následně se přesune do Švýcarska, Rakouska, Polska, Litvy, Švédska, Nizozemska, Velké Británie a svou pouť uzavře v říjnu ve Francii. Plánováno je 60 zastávek v devíti zemích Evropy.
  • Zetor udržuje své pozice
  • Zetor udržuje své pozice
  • Zetor udržuje své pozice
  • Zetor udržuje své pozice
  • Zetor udržuje své pozice