zetor vstupuje do vietnamu | Doprava | autoweek.cz

Zetor vstupuje do Vietnamu

Zetor vstupuje do Vietnamu

04.04.2018 | Rybecký Vladimír | Doprava

Zetor pokračuje v expanzi na nové trhy. Jedním z prvních úspěchů letošního roku je navázání spolupráce s vietnamským partnerem, společností Goldmax.
Zetor bude do Vietnamu dodávat traktory modelových řad Major, Proxima, Forterra a také Crystal. Traktory se místním zemědělcům představily na březnové výstavě ILDEX v Ho Chi Minově městě.
 
Zemědělství patří ve Vietnamu k silným odvětvím. Stát jihovýchodní Asie se orientuje zejména na pěstování rýže, kávy, bavlny, kaučuku, cukrové třtiny apod. Téměř 60 % obyvatelstva působí v zemědělství, lesnictví, nebo se věnuje rybolovu. Ročně se v zemi prodá téměř 3000 traktorů, zejména ve výkonnostním segmentu 80 - 100 k. Na velkých komerčních farmách však nacházejí uplatnění i silnější stroje s výkony nad 100 k.
 
„Zetor bude do oblasti dodávat stroje modelových řad Major, Proxima, Forterra a dokonce i Crystal. Výhoda ucelené produktové nabídky a fakt, že Zetor má ve Vietnamu historicky dobrou pověst, nám otevřely dveře při vyjednávání o spolupráci. První stroje budou do oblasti dodány v dubnu.  V březnu jsme se zúčastnili s partnerem veletrhu ILDEX konaného v Ho Chi Minově městě a představili naše stroje široké veřejnosti,“ říká o spolupráci ředitel Zetor India Robert Harman.
 
Zetor bude do Vietnamu dodávat několik desítek strojů ročně a je zde potenciál na postupné rozšiřování spolupráce. Vietnamský partner Goldmax bude zajišťovat, společně s prodejem nových traktorů, také dodávku náhradních dílů a věnovat se servisním záležitostem.
 
„Dlouhodobým cílem společnosti je posilovat pozice zejména na trzích západní Evropy a Severní Ameriky. Věnujeme však pozornost i dalším oblastem, zejména Jižní Americe, Východní Africe, Blízkému Východu, Jihovýchodní Asii a oblasti Austrálie a Nového Zélandu,“ upřesňuje oblast zájmu ředitel Finančního úseku společnosti Zetor Tractors Lukáš Krejčíř.
 
Zetor v minulosti dodával do Vietnamu traktory zejména v letech 1960-1980. Za 20 let spolupráce bylo do oblasti dovezeno až 2000 strojů, které se uplatnily zejména na rýžovištích. Zetor usiluje navázat na úspěšný historický odkaz a posílit dnešní pozice v oblasti jihovýchodní Asie.
 
Společnost Goldmax se věnuje prodeji zemědělské techniky, rotačních strojů a servisu a dodávkám náhradních dílů na uvedené produkty.
 
Vstupem do Vietnamu rozšiřuje značka Zetor své působení na zahraničních trzích. Společnost Zetor Tractors je proexportně zaměřená, až 90 % produktů míří na zahraniční trhy. Mezi země, kde má Zetor dlouhodobě silné pozice, patří Česko, Slovensko, Polsko, Litva, USA, Velká Británie, Německo a od loňského roku vzrůstá význam Ruska, kam jsou dodávány sady traktorů Forterra.