zetor zahajuje výrobu traktorů v novém designu | Doprava | autoweek.cz

Zetor zahajuje výrobu traktorů v novém designu

Zetor zahajuje výrobu traktorů v novém designu

26.07.2018 | Rybecký Vladimír | Doprava

Z výrobní linky brněnského výrobce traktorů Zetor sjíždějí první stroje modelové řady Major v novém designu. Po úspěšném celosvětovém představení na veletrhu Agritechnica a Techagro se nová podoba dostala do sériové výroby.
Major v novém designu bude lákat zákazníky nejen na tvary podtrhující dynamiku a sílu traktoru, ale především na univerzální využití a široké uplatnění v reálných podmínkách. Nové stroje se k prvním zákazníkům dostanou v následujících týdnech.
 
Major v novém designu Zetor poprvé představil na podzim 2017 na veletrhu Agritechnica v Německu. Nyní byla v brněnském závodě zahájena sériová výroba obou verzí CL i HS. Jedná se o čtyřválcové stroje s motory Deutz o výkonu 75 k. Verze CL je jednoduchým mechanickým strojem s převodovkou 12/12. Verze HS přináší větší komfort obsluze díky převodovce s rozsahem rychlostních stupňů 24/12 a maximální rychlostí 40 km/h. Převodovka je vybavena dvoustupňovým násobičem točivého momentu a elektrohydraulickým reverzorem, umožňujícím změnu směru jízdy při zatížení. Zvedací síla CL je 2400 kg, HS uzvedne až 3300 kg, což je nadstandardní výkon u traktorů této třídy.         
 
Design vychází z konceptu italského studia Pininfarina - Zetor by Pininfarina z roku 2015, který byl rozpracován pro sériovou výrobu. Protože modelová řada Major je u zákazníků jednou z nejoblíbenějších, premiéru v novém hávu pro sériovou výrobu si vysloužila právě ona. V příštím roce budou v novém designu uvedeny traktory Proxima a Forterra.
 
První traktory s obchodním názvem Major vznikly už v roce 1999. Šlo o modernizovanou modelovou řadu Model 92 a vyráběly se do roku 2006. V roce 2013 společnost představila modernizovanou modelovou řadu se stejným názvem. Na přelomu roku 2016 a 2017 rozšířila nabídku řady Major o nový model HS. Major svými schopnostmi zastupuje v portfoliu traktorů Zetor univerzální zemědělský traktor ve výkonnostní třídě do 80 k, který je ve výborném poměru ceny a výkonu. Jedná se o obratné stroje, které najdou své uplatnění v chovatelství, na farmách, v rámci tzv. zeleného programu při práci s obracečkami trávy, kosami, shrnovačkami, ale také v dopravě při tahání valníků, přívěsů, nákladu a v komunálních službách.