name | autoweek.cz

Automobil budoucnosti ze 3D tiskárny

Automobil budoucnosti ze 3D tiskárny

18.04.2014 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Firma EDAG pravidelně připravuje zajímavá koncepční vozidla. Nosná struktura toho nejnovějšího, nazvaného Genesis, naznačuje nové možnosti budoucí výroby automobilů.

Ze všech technologií, které přinesla digitální revoluce, může technologie 3D tisku způsobit největší převrat. Dalším příkladem toho, jak se výroba bude měnit, ukazuje příklad nosné struktury automobilu získané z 3D tiskárny ve společnosti EDAG.

Genesis je zatím spíš koncepční plastikou než automobilem, ale podle tohoto konceptu si můžete udělat představu o tom, co a jak by přední světové automobilky mohly vyrábět za deset nebo dvacet let.

Pro pochopení významu budoucího podílu EDAG při výrobě automobilů, tedy 3D tisk celých karoserií automobilů, je nezbytné pochopit základní odborné zkušenosti této společnosti.

EDAG poskytuje poradenství řadě předních světových výrobců v oblasti dopravy. Její činnost je komplexní. Zahrnuje nejen návrh vozidel, ale zabývá se vozidly i jejich výrobou. EDAG se specializuje na vytváření řešení připravených pro výrobu, neboť nabízí odborné znalosti jak z hlediska výrobku, tak výroby.

Společnost EDAG působí nejen v automobilovém průmyslu. Spolupracuje také s výrobci nákladních automobilů, vlaků i lehkých kolejových vozidel a v leteckém průmyslu.

Když tedy EDAG vyrobí na ukázku karoserii z jednoho kusu materiálu v rámci jediného výrobního postupu s použitím 3D tisku, nejedná se o nereálný sen. Jedná se o promyšlený postup pečlivě uvážený z pohledu praktické výroby.

Nosná struktura Genesis byla poprvé vystavena na autosalonu v Ženevě, kde nevzbudila velký zájem. Publikem pro tento koncept společnosti EDAG totiž jsou spíš výrobci automobilů než jejich zákazníci. EDAG jim předvedl své pojetí 3D tisku a možnosti jeho průmyslového využití pro výrobu komponent, modulů i celých karoserií.

Nosnou strukturu Genesis, kterou vytvořilo centrum pro odlehčené konstrukce společnosti EDAG, překvapivě není výsledkem spolupráce víceoborového týmu návrhářů, konstruktérů a specialistů. Vyztužená skořepina Genesis totiž vznikla jako nový příklad technologie nazývané biomimikry, řešící složité konstrukční problémy inspirací v přírodě. V tomto případě se vycházelo ze želvího krunýře, jenž poskytuje potřebnou ochranu a tlumení.