name | autoweek.cz

Bezpečnostní nedostatky carsharingových aplikací

Bezpečnostní nedostatky carsharingových aplikací

07.08.2018 | | Aktuality

Odborníci ze společnosti Kaspersky Lab analyzovali zabezpečení 13 aplikací určených pro sdílení aut - carsharing.
Odborníci ze společnosti Kaspersky Lab si vybrali aplikace zavedených firem z různých koutů světa - USA, Evropy a Ruska. Zjistili, že všechny obsahují řadu bezpečnostních slabin, které mohou kyberzločinci zneužít aby se zmocnili automobilu. Jakmile získají přístup do aplikace, mohou dělat téměř cokoliv - ukrást auto pod falešným jménem, odcizit detaily o vozidle nebo uživatelská data.
 
Aplikace nám usnadňují život a zjednodušují každodenní transakce. Aplikace pro sdílení aut nebo donášku jídla tento koncept posunuly ještě o krok dál. Umožnily využívání nadstandardních služeb díky nižším cenám širšímu spektru obyvatel. I když jsou carsharingové aplikace pro lidi s nižšími příjmy nedocenitelné a výrazně šetří jejich peněženky i starosti, mohou na druhou stranu přidělat vrásky na čele vlastníkům automobilů ale i jejich uživatelům. Mohou totiž představovat slabý článek v zabezpečení jejich dat i majetku.
 
Bezpečnostní odborníci z Kaspersky Lab se proto rozhodli prozkoumat závažnost tohoto problému a 13 carsharingových aplikací podrobili důkladné analýze. Ty byly vyvinuty předními firmami v této oblasti, přičemž z dat obchodu Google Play vyplývá, že si je stáhl více než milion uživatelů. Analýza odhalila hned několik bezpečnostních slabin u každé ze zkoumaných aplikací. Odborníci navíc zjistili, že se už hackerům daří kradené účty zneužívat ke svému obohacení.
 
Mezi objevené zranitelnosti patří:
- Chybějící ochrana proti man-in-the-middle útokům. To v praxi znamená, že dojde k přesměrování uživatele na podvodnou stránku, zatímco si myslí, že se nachází na oficiálním webu. Přesměrování síťového provozu tak způsobí, že hackeři mohou získat veškerá přenášená osobní data včetně přihlašovacích údajů, hesel, PIN a podobně.
- Chybějící ochrana aplikací před reverzním inženýrstvím. Kvůli této chybě může útočník snadno pochopit jak aplikace pracuje. To mu umožní vyhledat slabinu, kterou následně zneužije k získání přístupu do její serverové infrastruktury.
- Chybějící techniky umožňující odhalit rootování. Rootovací oprávnění mohou útočníkům poskytnout nekonečné možnosti jak aplikace zneužít.
- Nedostatečná ochrana před technikami překrývání aplikací. Kvůli nim mohou vyskakovat phishingová okna, jejichž prostřednictvím chtějí hackeři od uživatelů získat osobní data.
- Méně než polovina aplikací vyžadovala užívání silných hesel. U větší části z nich tak mohou útočníci použít útok hrubou silou, aby zjistili uživatelovo heslo.
 
Po úspěšném nabourání do aplikace může útočník nepozorovaně získat kontrolu nad automobilem - ukrást ho, jezdit zadarmo, šmírovat uživatele nebo získat osobní data uživatelů, která následně zpeněží na černém trhu.
 
„Naše analýza prokázala, že by aplikace určené pro sdílení aut nebyly v současné chvíli schopné vzdorovat malwarovému útoku. Doposud jsme nezaznamenali žádné sofistikované útoky na carsharingové služby, ale nabídky a diskuze na černém trhu dávají tušit, že tento stav nebude trvat dlouho, protože si kyberzločinci uvědomují, jakou jim aplikace nabízejí příležitost,“ varuje bezpečnostní odborník Kaspersky Lab Viktor Čebyšev.
 
Odborníci Kaspersky Lab doporučují uživatelům carsharingových aplikací následující opatření, aby ochránili své automobily a osobní data:
- Nerootujte svá zařízení s OS Android, protože tím dokořán otevřete dveře zákeřným aplikacím.
- Pravidelně aktualizujte operační systém svého zařízení, čímž snížíte výskyt zranitelností softwaru.
- Nainstalujte si účinné bezpečnostní řešení, které vaše zařízení ochrání před kybernetickými útoky.