marchionne kritizuje vlády | Aktuality | autoweek.cz

Marchionne kritizuje vlády

Marchionne kritizuje vlády

13.12.2009 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Šéf Fiatu a Chrysler Group Sergio Marchionne obvinil vlády některých průmyslově nejvyspělejších států světa z toho, že podporují růst přebytku kapacity v automobilovém průmyslu.

Sergio Marchionne ve svém vystoupení v Petersonově Institutu pro mezinárodní ekonomiku ve Washingtonu řekl: "Potřebu racionalizace nikdo nemůže popřít. Některé vlády ale pro stromy nevidí les. Obamova administrativa vyřešila americký přebytek kapacity tím, že na jaře provedla GM a Chrysler bankrotem. Byla to odvážná strukturální proměna, při níž byly v USA GM a Chrysler vyvedeny z bankrotu a zbaveny nadkapacity."

V porovnání s tím podle Marchionneho Francie ochránila své domácí automobilky Renault a PSA/Peugeot-Citroen tím, že jim počátkem roku věnovala nízkoúročenou půjčku ve výši tří miliard eur: "Tyto jednostranné intervence jsou ve své podstatě velmi nebezpečné, protože některým hráčům poskytují výhodu, zatímco ti ostatní, jako je třeba Fiat, jsou nuceni soutěžit s rukama spoutanýma za zády. A to všechno se děje na společném trhu."

Podle Marchionneho pomoc evropských vlád má za následek udržování nadkapacity v evropských automobilkách o 30 % a uchovávání zbytečných továren. Šéf Fiatu už ohlásil svůj úmysl uzavřít do roku 2011 sicilskou továrnu Termini Imerese.