name | autoweek.cz

Clo na německá auta jen jako žert

Clo na německá auta jen jako žert

05.08.2019 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Prezident Donald Trump ohlásil zavedení cel na auta dovážená z Německa a vzápětí přiznal: „Jen jsem si dělal legraci.“ Okamžitě ale dodal: „Clo zavedu, pokud nedostanu to, co chci.“ Jeho administrativa o nich i nadále jedná s EU a Japonskem.
Prezident Donald Trump v Rooseveltově místnosti Bílého domu musel uklidňovat obchodní delegaci Evropské unie po oznámení dohody o zvýšení amerického vývozu hovězího masa do Evropy.
 
Poté, co byla dohoda o hovězím oznámena a podepsána, vrátil se Trump na pódium a řekl: „Naše administrativa pracuje na dohodě, v níž Evropská unie odsouhlasí placení 25% cla pro všechny Mercedesy-Benz a BMW přicházející do naší země, takže si toho vážíme.“ Rychle pak dodal: „Dělám si legraci.“
 
Poté pokynul směrem k evropské delegaci a s úsměvem řekl: „Začali se trochu bát.“ Pak vyšel ven. O hodinu později Trump předstoupil před novináře, aby je informoval o obchodní dohodě s EU: „EU před nás staví obrovské překážky. Jsou velmi, velmi obtížní. Cla na auta nikdy nejsou mimo hru. Pokud nedostanu to, co chci a nebudu mít jinou volbu, tak to možná udělám. Ale zatím byli velmi dobří.“
 
Prezident Trump opakovaně hrozil zavedením cel na německá auta během sporů o obchodních podmínkách, novém plynovodu z Ruska a vojenských výdajích. Zavedení cel by mohlo být pro evropskou ekonomiku a některé z jejích významných společností, včetně Daimler AG, Volkswagen AG a BMW AG, těžkou ranou. Prezident Trump prohlašuje, že dovážené zahraniční automobily představují hrozbu pro národní bezpečnost a nařídil americkému obchodnímu zástupci Robertovi Lighthizerovi aby jednal s největšími vývozci, včetně Japonska a EU, o snížení jejich exportu.
 
Vyjednavači z Bruselu a Washingtonu se scházejí od doby, kdy se v loňském roce Donald Trump a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dohodli na uvolnění obchodního napětí. Od té doby ale dosáhli jen malý pokrok. Spojené státy chtějí, aby do širší obchodní dohody byly zahrnuty i zemědělské produkty, ale EU uvedla, že její mandát, získaný od členských zemí, tuto oblast nezahrnuje.
 
Německý koordinátor pro transatlantické vazby Peter Beyer uvedl, že dohoda o hovězím masu ukazuje, že pokrok je možné dosáhnout, pokud obě strany konstruktivně spolupracují, a vyzval k novému úsilí o dosažení širšího obchodu. „Vyzývám USA, aby už konečně zahájily seriózní jednání o dosažení dohody o clech na průmyslové zboží,“ uvedl ve svém prohlášení.
 
Jen na okraj - ambasador EU Stavros Lambrinidis ujistil občany EU, že dohoda s USA zaručuje, že dovážené hovězí bude „zaručeně bez hormonů. Chceme tím zdůraznit, že obchod není jen záležitostí peněz, ale také hodnot. Jedná se o zajištění toho, aby se používaly a dodržovaly vysoké standardy pro řešení nekalé soutěže.“