technická kontrola každoročně | Trendy | autoweek.cz

Technická kontrola každoročně

Technická kontrola každoročně

31.07.2012 | Komerční prezentace | Aktuality

Evropská komise podala v pátek 13. července návrh na novou legislativu, která by auta starší šesti let posílala v rámci EU na technickou kontrolu každý rok.

Členové Evropské komise chtějí přitvrdit pravidla pro evropské motoristy. V pátečním návrhu je zavedení každoroční povinné technické prohlídky pro vozidla starší, než šest let. Stejný návrh by měl platit i pro vozidla, jež mají naježděno více, než 160 tisíc kilometrů. Kontroly by se nově týkaly i motocyklů a skútrů. Dosavadní česká legislativa nařizuje řidičům provést první technickou kontrolu vozidla po čtyřech letech od jeho první registrace. Kontrolu pak musí opakovat každé dva roky.

Hlavním důvodem pro zavedení důslednějšího kontrolování technického stavu vozidel je, dle úředníků z Bruselu, počet nehod zaviněných technickou poruchou vozidla, jehož stáří dosahuje hranice pěti až šesti let. Spoustu důležitých technických prvků (zejména elektronika) se v současné době do technické kontroly ani nezahrnuje, to vše se chystá Evropská komise změnit.

Diskutovaný návrh komise by měl na české motoristy značný dopad. Dle statistik Auto ESA je průměrné stáří vozu v České republice 14 let. To je téměř dvakrát více, než je průměr celé Evropské unie, kde je průměrné stáří vozu 8,2 roku.

Návrh zákona poputuje nejprve ke schválení vládám jednotlivým členských států. Už nyní, krátce po svém vzniku, čelí ostré kritice z většiny členských států. Ostrá kritika zaznívá především z Německa, kde za hlavní strůjce dopravních nehod nepovažují v první řadě ojetá auta, ale především alkohol za volantem a nepoužívání bezpečnostních pásů.