galavečer autobest 2013 v athénách (aktualizováno) | Aktuality | autoweek.cz

Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)

Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)

08.02.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tradiční galavečer spojený s předáním cen AutoBest 2013 tentokrát proběhl v Athénách v sále Aristotelis hotelu Divani Apollon Palace & Spa. Tak jako každoročně se stal i setkáním významných osobností evropského automobilového průmyslu. Tentokrát byl i politickou záležitostí.

Volbou hlavního města Řecka pro předávání svých cen chtěla organizace AutoBest vyjádřit svou podporu jedné z členských zemí v situaci, kdy je její hospodářství těžce zasaženo hospodářskou krizí. Z řecké strany byla tato iniciativa vysoce oceněna, což ve svém vystoupení potvrdil i ministr dopravy a infrastruktury Kostis Chatzidakis.

President AutoBest Ilia Seliktar tento krok vysvětliv ve svém úvodním vystoupení: "Sešli jsme se zde v Aténách, překrásném hlavním městě Řecka a nejdéle trvající demokracii na našem kontinentě, při příležitosti dvanáctého slavnostního předávání cen AutoBest. Svým hostitelům děkujeme za příležitost poznat toto historické město.

Zde v Aténách nejsme náhodou. Naší přítomností chceme podpořit naše řecké přátele, kteří procházejí velmi obtížným obdobím. Organizace AutoBest se rozhodla přijet sem a podařilo se jí přesvědčit všechny výkonné představitele automobilového průmyslu o tom, že my všichni jsme členy zmenšující se Evropy a že je důležité projevit podporu těm, kteří jsou v nesnázích. Dovolte mi, abych nejprve poděkoval vedení společnosti Ford of Europe, které tuto iniciativu podpořilo. Dále bych chtěl poděkovat všem ostatním zahraničním hostům, kteří si udělali čas a jsou zde s námi. Velmi vám děkuji za to, že jste se pro tento večer připojili k iniciativě organizace AutoBest."

V hodnocení roku 2012 Ilja Seliktar uvedl: "Uzavřeli jsme kontroverzní rok. Celosvětově byl rok 2012 nejlepším rokem v historii automobilového průmyslu. Americký kontinent a Asie si vedly mimořádně dobře. Snem každého je dnes vydělat peníze v Číně. Domnívám se, že to platí nejen pro automobilový průmysl. My všichni však žijeme v Evropě. A zde je situace mnohem složitější. Pro nás, porotu AutoBest, ale rok 2012 nebyl tak špatný. Pokračovali jsme v úspěšném Testu pěti finalistů na zkušebním okruhu NAVAK v Srbsku. Účastnili se jej všichni finalisté a členové poroty měli příležitost uskutečnit plnohodnotný srovnávací test. Naším úmyslem je zachovat tento test do budoucna jako měřítko poroty.

Nejdůležitější je však to, že naše nová strategie „Posunu na vyšší úroveň“ skutečně přinesla výrazný posun ankety AutoBest po stránce kvality. Jako vždy máme připravena ocenění pro nejvýraznější úspěchy uplynulého roku. Letos jsou všechna tato ocenění o to důležitější, že díky širšímu přístupu se jedná o první výsledky naší nové filosofie. Jako představitelé médií můžeme být vždy pouze ohromeni úspěchy dosaženými v našem odvětví a neuvěřitelným výkonem lidí, kteří v něm pracují. Na konec si necháváme to nejdůležitější ocenění, AutoBest 2013, které má letos také premiéru, protože poprvé vyhrává Ford!"

Cenu SportBest 2012 získal Chevrolet nejen za zisk tří titulů mistra světa značek i jezdců ve WTCC, ale také za to, jak příkladným způsobem Chevrolet přibližoval motoristický sport fanouškům. Cenu SportBest 2012 za tým Chevrolet WTCC v Athénách převzal dvojnásobný mistr světa Yvan Müller. Ředitel komunikace Chevrolet a Cadillac Europe Vijay Iyer při této příležitosti řekl: „Jsme nadšeni, že jsme získali tuto vysoce prestižní cenu od poroty AutoBest. Jménem našeho globálního týmu Chevrolet bych rád poděkoval našim jezdcům a všem z týmu RML za vynikající práci, zapálení a bojového ducha, které prokazovali během osmi let našeho partnerství a účasti ve WTCC."

Ocenění TechnoBest 2012 získal nový Range Rover za unikátní nosnou strukturu z hliníku, přinášející významné snížení hmotnosti tohoto luxusního SUV. Cenu převzali Fiona Pargeterová, ředitelka pro globální PR komunikaci JLR, a Alex Heslop, hlavní inženýr programu společnosti Jaguar Land Rover.

Ocenění SafetyBest 2012 obdržel Volkswagen za systém brzd předcházející vícenásobným kolizím (Multicollision Brake System), jenž je standardní výbavou nového Golfu 7. generace a posléze se stal základní výbavou mj. i třetí generace Škody Octavia. Ocenění převzal Steven Sirtis, vedoucí představitel VW Greece, jenž porotě Autobest poděkoval za to, že za místo konání této akce zvolila právě Atény.

Cenu EcoBest 2012 určenou pro PSA Peugeot Citroen převzal ředitel pro převodová ústrojí a podvozkové systémy Christian Chapelle. Porota především ocenila exkluzivní nabídku hybridní dieselové technologie HYbrid4 a prodej mikrohybridních technologií. Christian Chapelle řekl: „Společnost PSA je velice odhodlána zavádět tyto technologie a naše nové modely proto využívají nejvyspělejší řešení vedoucí ke snižování emisí, zejména nejnovější hybridní technologie.“

Cenu DesignBest 2012 přijel převzít Laurens van den Acker, hlavní designér skupiny Renault a ředitel pro design za proměnu stylu značky reprezentovanou především novou generací modelu Clio. Při této příležitosti van den Acker poděkoval všem, s nimiž se ve své dosavadní kariéře designéra setkal a kteří mu pomáhali vytvářet si vlastní pohled na design. „Mnoho lidí věří, že za skvělým designem je pouze jedna osoba. Je to ale tým, kterému se někdy podaří přijít s pozoruhodným automobilem. Jménem svým a designového týmu skupiny Renault chci porotě AutoBest poděkovat za ocenění,“ poznamenal Van Den Acker.

Dokladem nového Posunu na vyšší úroveň ankety AutoBest se stalo zcela nově vytvořené ocenění SmartBest určené především pro přínos v oblasti komunikace a infotainmentu. Hned v prvním roce se podařilo najít ideálního držitele tohoto ocenění dokonale vystihujícího podstatu ankety AutoBest hledající automobily a techniku určenou především pro běžné uživatele. Cenu SmartBest 2012 totiž získal systém Dacia Media NAV, nabízející cenově dostupný, snadno ovladatelný a přitom vysoce efektivní informační systém. Media NAV se objevuje i ve vozech Renault. Cenu převzal ředitel vývojového programu Jean-Marc Deroche.

Držitel ocenění ManBest 2012, výkonný vicepresident společnosti Nissan Motor Andrew Palmer se vzhledem k pracovním povinnostem v Japonsku nemohl ceremoniálu zúčastnit, ale zaslal přítomným videopozdrav s velmi srdečným poděkováním: „Jsem poctěn, že jsem od organizace AutoBest obdržel toto velice prestižní ocenění. Rok 2012 byl pro Nissan v Evropě vynikající, neboť modely Juke a Qashqai dosáhly impozantního objemu prodeje. Vyznamenání, které jste mi udělili mě ještě více motivuje do budoucnosti, a to nejen mě, ale celou automobilku, aby od poroty AutoBest získala také další ocenění.“

Ocenění CompanyBest 2012 získal pozoruhodný projekt rekonstrukce automobilky v Kragujevaci. Cenu převzal nejvyšší výkonný představitel společnosti Fiat Automobili Srbija Antonio Cesare Ferrara. Ferrara nám řekl: „FIAT provozuje od roku 2008 společný podnik se Srbskou republikou. V Srbsku jsme největším investorem a výše celkových investic přesahuje 1,2 miliardy eur. Na celkovou rekonstrukci továrny bylo použito 350 milionů eur. Společnost Fiat Automobiles Serbia je rovněž jedním z největších zaměstnavatelů v regionu s více než 2500 zaměstnanci a dalšími 1000 lidmi zaměstnanými u našich dodavatelů. Chtěl bych proto poděkovat porotě Autobest za to, že ocenila naše úsilí při přestavbě staré srbské továrny na jeden z největších a nejmodernějších podniků ve východní Evropě.“

Hlavní cenu AutoBest 2013 získal Ford B MAX vyráběný v nově rekonstruované továrně v rumunské Craiově. Proto do Athén tuto cenu přijel převzít osobně výkonný vicepresident Ford Motor Company John Fleming. Právě on totiž stál na počátku projektu rekonstrukce továrny v Craiově. Při této příležitosti se v Athénách setkal s dalším vzácným hostem ceremoniálu bývalým ministerským předsedou Rumunska Calinem Popescu Tariceanem, s nímž tehdy uzavřel dohodu o převzetí rumunské automobilky Fordem.

„Vzpomínám si na dobu, kdy byl Ford B-MAX pouhým nápadem tak, jako mnoho ostatních, z nichž některé se uskuteční a jiné nikoli. Rozhodli jsme se, že bychom měli postavit automobil bez středního sloupku. A v té chvíli jsme začali uvažovat o továrně v Craiově v Rumunsku. Je třeba říci, že B-MAX provází vynikající kvalita výroby a získání titulu AutoBest 2013 je potvrzením toho, že koupě továrny v Craiově bylo velmi nápaditým rozhodnutím. Při této příležitosti bych rád poděkoval všem, kteří se na této akvizici podíleli: tehdejšímu rumunskému předsedovi vlády Calinu Popescu Tariceanu,“ uvedl John Fleming.

Vítězství Fordu B-MAX je nejen prvním vítězstvím vozu této značky, ale i dokladem toho, že porota AutoBest ve své snaze nacházet auta, která pokládá za tu nejlepší koupi pro běžné motoristy v Evropě, nehledá jen vozy standardní koncepce, ale oceňuje i inovativní přístup.

Na programu galavečera bylo vystoupení aténského tanečního souboru. Vrcholem programu bylo vystoupení zpěvačky Eleftheria Eleftheriou, která reprezentovala Řecko při posledním ročníku soutěže Eurovize. Své vystoupení zahájila hitem Aphrodisiac, což bylo označení celého galavečera.

 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)
 • Galavečer AutoBest 2013 v Athénách (aktualizováno)