name | autoweek.cz

Generali hodnotí cestovní pojištění a asistenční služby

Generali hodnotí cestovní pojištění a asistenční služby

14.11.2011 | Ivana Rybecká | Aktuality

Počet letních asistenčních zásahů Europ Assistance v zahraničí se za poslední dva roky více než zdvojnásobil. Velké případy asistencí měly na svědomí úpadky cestovních kanceláří a havárie autobusu v Řecku.

Počet letních asistenčních zásahů v zahraničí se za poslední dva roky více než zdvojnásobil. Vyplývá to ze statistiky letních pojistných událostí, které od května do září letošního roku nahlásili klienti pojišťovny Generali. Zatímco v roce 2009 řešila asistenční služba 1500 případů českých turistů v zahraničí, v letošní letní sezóně se jejich počet přehoupl přes 3800.

Samostatnou kapitolou jsou úpadky či problémy cestovních kanceláří, ke kterým dochází zpravidla den před dnem pracovního volna. V jejich důsledku zajišťovala asistenční služba pojišťovny Generali během letní sezóny návrat 631 českých turistů ze zahraničí. Velkým asistenčním zásahem byla také nehoda autobusu s českými turisty v Řecku, při které bohužel zemřeli tři lidé.

Zástupci asistenční služby Europ Assistance zdůrazňují nutnost důkladněji informovat klienty cestovních kanceláří i individuální cestovatele o cestovním pojištění. Mnoho lidí, a bohužel i cestovních kanceláří, věnuje cestovnímu pojištění i nadále okrajovou pozornost. Nezajímají se o jeho kvalitu ani o to, zda svými parametry odpovídá destinaci, programu a zdravotnímu stavu klientů. Přitom nedostatečně pojištění se může v případě nenadálých komplikací přivodit nepředstavitelné finanční problémy.

Stačí malá nepozornost či zdravotní komplikace a vysněné dny dovolené se bez kvalitní cestovní pojištění mohou změnit v celoživotní hypotéku. Takřka 1 milion korun činily v letošním roce nejvyšší náklady asistenční služby pojišťovny Generali na jednu pojistnou událost. \"Druhou hypotéku\" za klienta splatilo cestovní pojištění. Cena cestovního pojištění se obvykle pohybuje v řádu desítek korun denně. Cestovní pojištění lze uzavřít přes internet na během několika minut, navíc s 15% slevou.

Dalším problémem, který asistenční služba při asistenčních zásazích řeší, je nedostatečná informovanost o klientech v destinacích, zejména v případě úpadku cestovní kanceláře. Vypracovala proto postup, jak mají lidé postupovat, aby tak napomohli rychlému a efektivnímu řešení své krizové situace. Bylo by vhodné, aby se tento postup stal výraznou součástí cestovních pokynů, příp. smlouvy s pojišťovnou, u které klient uzavírá cestovní pojištění.

 

Velké asistenční zásahy

Asistenční služba pojišťovny Generali řešila v průběhu letní turistické sezóny dva úpadky cestovních kanceláří, v jejichž důsledku zůstalo v zahraničí \"uvězněno\" 631 českých turistů. V případě cestovní kanceláře I. Parkam Holiday, která vyhlásila úpadek v pátek 1. července, se jednalo o 344 klientů, kteří trávili svoji dovolenou v Bulharsku a Řecku.  Během prvních 24 hodin po nahlášení úpadku zajistila asistenční služba pojišťovny Generali návrat 324 klientů z bulharského Burgasu. Zbývajících 20 klientů, za které byly složeny garance za náklady na hotel, transfer na letiště a letenky, se vrátilo z Řecka 3. respektive 8. července.  Náklady na spojené s návratem klientů I. Parkam Holiday zpět do České republiky dosáhly 2 milionů korun.

V pátek 26. srpna vyhlásila úpadek cestovní kancelář Vivamonde. V zahraničí měla v té době 287 klientů. Všichni se nacházeli v Turecku. Jmenovitě v destinacích Antalya a Bodrum, které jsou od sebe vzdálené 429 km, tedy přibližně 8 hodin jízdy autem. Situaci výrazně ovlivňovala špička turistické sezóny a s ní spojená maximální možná vytíženost letů. V Turecku současně vrcholil ramadán. Jeho konec je v zemi největším svátkem srovnatelným s našimi Vánocemi. Místní rodiny cestují za příbuznými a slaví konec půstu, což má významný vliv na volné kapacity ubytování. Přes tyto komplikace zajistila asistenční služba Generali občerstvení a náhradní ubytování pro všechny klienty, které úpadek cestovní kanceláře zastihl přímo na letišti v turecké Antalyi. Druhý den po půlnoci se leteckým speciálem vrátilo do České republiky 132 turistů. Náhradní ubytování bylo zajištěno na dvě noci a čeští turisté tak mohli až do odletu speciálu zůstat na pokojích a nikoliv na recepci hotelu, jak bývá v poslední den dovolené běžnou praxí. Většina zbývajících klientů cestovní kanceláře Vivamonde se z Turecka vracela v dalších termínech od 30. srpna do 2. září. Řadě z nich pomáhala asistenční služba Generali s řešením individuálních požadavků. Například zajištění lékařského ošetření v důsledku nevolnosti apod. Náklady vyčíslené za návrat klientů cestovní kanceláře Vivamonde dosáhly 2 milionů korun.

Poslední velkou asistencí letošní letní turistické sezóny byla nehoda autobusu s českými turisty v Řecku, která měla bohužel tragické následky. Poblíž severořeckého města Grevena při ní přišli o život tři lidé. Dalších 11 bylo zraněno, z toho 5 těžce. Všichni měli sjednané cestovní pojištění u pojišťovny Generali. Řešení celého případu se ujala její asistenční služba a to v koordinaci s cestovní agenturou Nikolas Tours, českou ambasádou a místní policií. Po zmapování situace byl do místa neštěstí vyslán koordinační pracovník asistenční služby pojišťovny Generali, který měl za úkol monitorovat zdravotní stav zraněných a komunikovat s lékaři.  Postupně, tak jak si to vyžadovala situace, byl v Řecku zajištěn pobyt včetně transportu pro rodinné příslušníky zraněných. Pro jednoho z pacientů byla zajištěna zdravotní sestra. V závislosti na zdravotním a psychickém stavu účastníků nehody byla postupně zajišťována doprava zpět  do ČR komerčními lety či leteckým speciálem. Zpět do České republiky byly dopraveny ostatky tří obětí nehody. Náklady na asistenční zásah dosáhly 1,5 milionu korun.